Marrëveshja e Brexit, Parlamenti britanik shtyn sërish votimin, Johnson: Një vonesë tjetër nuk është zgjidhje

Publikuar tek: bota, më 20:50 19-10-2019 Marrëveshja e Brexit, Parlamenti britanik shtyn sërish votimin, Johnson: Një vonesë tjetër nuk është zgjidhje Parlamenti britanik, Dhoma e Ulet

Boris Johnson ka thënë se ai do të bëjë presion në 'të padënuar' me Brexit në 31 tetor, megjithë humbjen në votimin e sotëm në Dhomën e Ulët.

Kryeministri Johnson tani duhet të kërkojë nga BE për një zgjatje të këtij afati pasi deputetët mbështesin një ndryshim që synon të përjashtojë një Brexit pa marrëveshje, me 322 vota në 306.

Në një letër drejtuar deputetëve këtë mbrëmje, Johnson tha se ai do t'i tregonte BE-së se një vonesë e mëtejshme nuk është një zgjidhje.

Kryeministri britanik është zotuar të sjellë legjislacionin të hënën për të zbatuar marrëveshjen që ai arriti me Brukselin këtë javë.

Deputetëve gjithashtu mund t'i jepet një tjetër votë për marrëveshjen e pritshme të së hënës, nëse kryetari i Dhomës së Ulët, John Bercoë e lejon atë.

Humbja në Dhomën e Ulët të Parlamentit është një pengesë e madhe për kryeministrin Johnson, i cili ka këmbëngulur në mënyrë të përsëritur që Mbretëria e Bashkuar do të largohet në fund të muajit.

Presidenti i Këshillit të BE-së, Donald Tusk ka deklaruar se po pret letrën pasi ia kishte komunikuar këtë gjë edhe Boris Johnson pas votimit.

Udhëheqësi i Laburistëve, Jeremy Corbyn ndër të tjera tha: Kryeministri tani duhet të zbatojë ligjin. Ai nuk mund të përdorë më kërcënimin e një përplasje pa marrëveshje për të shantazhuar anëtarët për të mbështetur marrëveshjen e tij të shitjes'

BE ndërkohë ka deklaruar se i takon Mbretërisë së Bashkuar që ta informojë për hapat e ardhshëm.

Presidenti francez Emmanuel Macron raportohet mga mediat britanike se ka folur me kryeministrin  Boris Johnson përmes telefonit pas humbjes së tij ditën e sotme në Dhomën e Ulët, duke i thënë kryeministrit britanik se një vonesë në Brexit nuk do të ishte në interesin e askujt.

Deputetët votuan për një ndryshim të paraqitur nga ish deputeti konservator Sir Oliver Letwin, duke mos lejuar miratimin e marrëveshjes deri sa të ekzistojë legjislacioni për zbatimin e tij.

Ministrat argumentojnë se kjo do të vonojë Brexitin, por Sir Oliver dhe mbështetësit e tij, të cilët mbështesin marrëveshjen, thonë se është një politikë sigurimi për të parandaluar atë të kthehet në një dalje pa marrëveshje.

Mocioni kryesor i qeverisë u ndryshua duke u miratuar pa votim dhe kjo do të thotë që Johnson do të detyrohet që të kërkojë një zgjatje të afatit prej tre muajsh.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tubimi i forcave të djathta italiane në Romë, Salvini i bashkohet Berlusconit: Qeveria e tanishme i ka duart me gjak
Armëpushimi 5 ditor, Erdogan kërcënon kurdët: Nëse nuk tërhiqeni do t'ju shtypim kokat »
Article Logic
Execution time: 0.011553049087524
array(1) { ["section"]=> string(113) "marreveshja-e-brexit-parlamenti-britanik-shtyn-serish-votimin-johnson-nje-vonese-tjeter-nuk-eshte-zgjidhje-182733" }