Marrëveshja me Greqinë: Pas Nishanit, Meta pret në zyrë Bamir Topin

Publikuar tek: politike, më 19:41 14-02-2018 Marrëveshja me Greqinë: Pas Nishanit, Meta pret në zyrë Bamir Topin

Burime nga presidenca bënë me dije se ditën e sotme ka mbërritur kërkesa nga ministri Bushati për Plotfuqishmëri për negociatat e detit me Greqinë. 

Mëngjesin e sotëm, Meta priti në zyrë ish-presidentin Bujar Nishani, dhe ashtu si u paralajmërua pak minuta më parë takoi edhe ish-presidentin Bamir Topi.

Mësohet se ky takim po zhvillohet për t'u konsultuar nëse do i japë apo jo Plotfuqishmërinë ministrisë së Europës dhe Punëve të jashtme.

Kërkesa për plotfuqishmëri u bë nga ministri Bushati i cili nëpërmjet një letre drejtuar presidentit, ka kërkuar Plotfuqishmërinë në lidhjen me një marrëveshje të pritshme me Greqinë.

Sakaq, Bushati ka kërkuar të fillojnë zyrtarisht negociatat me shtetin grek për çështjet dy palëshe.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010583162307739
array(1) { ["section"]=> string(72) "marreveshja-me-greqine-pas-nishanit-meta-pret-ne-zyre-bamir-topin-110262" }