Marrëveshje e re për armëpushim në lindje të Ukrainës

Publikuar tek: bota, më 07:37 23-08-2017 Marrëveshje e re për armëpushim në lindje të Ukrainës

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, propozoi një armëpushim në lindje të Ukrainës, nisur nga sot, me fillimin e vitit shkollor dhe mori mbështetje unanime nga Rusia, Gjermania, Franca dhe Shtetet e Bashkuara.

Propozimi u bë të martën vonë në një bisedë telefonike me presidentin rus, Vladimir Putin, kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

Të gjithë ata shprehën mbështetje të fuqishme për një armëpushim të qëndrueshëm, që do t’iu mundësonte fëmijëve në lindje të Ukrainës të ndjekin mësimet, tha Kremlini dhe Zyra për Media e Poroshenkos.

Kabineti i Merkelit dhe ai i Macronit po ashtu lëshuan deklarata duke theksuar mbështetjen e tyre për armëpushim, shkruan rel.

Disa marrëveshje për armëpushim janë shpallur, por nuk janë respektuar qëkur separatistët pro-rusë kanë pushtuar pjesë të krahinave Donjeck dhe Luhansk në lindje të Ukrainës, në vitin 2014.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjermania hakmerret ndaj Erdogan, i “ngrin” të gjitha pasuritë
Alarmante, 83 fëmijë në vit dërgohen në sulme vetëvrasëse »
Article Logic
Execution time: 0.012170076370239
array(1) { ["section"]=> string(59) "marreveshje-e-re-per-armepushim-ne-lindje-te-ukraines-89901" }