MARTOHET pak orë para VDEKJES: Diego, me sëmundje të rëndë i thotë “PO” të fejuarës…pak orë më vonë mbyll sytë përgjithmonë (HISTORIA RRËQETHËSE)

Publikuar tek: bota, më 18:51 17-01-2019 MARTOHET pak orë para VDEKJES: Diego, me sëmundje të rëndë i thotë “PO” të fejuarës…pak orë më vonë mbyll sytë përgjithmonë (HISTORIA RRËQETHËSE)

Eshtë një histori e përjetshme që kalon jetën dhe vdekjen. Eshtë ajo e Diego Turit, 43 vjec nga Tricase dhe Annalisa Talpacci, 49 vjec nga Pioraco në provincën Macerata. Në 2017 djali zbulon sëmundjen, dhe së bashku me të fejuarën fillojnë një luftë të gjatë.

Meqë situata e tij agravohet në fund të vitit të kaluar shtrohet në një shtëpi-spital, një nga ato struktura që shërben për të sëmurët në San Severino Marche afër qytetit ku jetonin. Fillimi i vitit 2019 është i vështirë, por ata mbanin parasysh ëndrrën që kishin: të martoheshin. Dhe pak para se të vdiste, në 15 janar, Diego i thotë “po” Annaliss, duke kryer një ceremoni martesore të shpejtë përpara familjarëve dhe funksionarëve të komunës që i kanë lidhur në martesë. Më pas, pak orë më vonë, Diego mbyll sytë përgjithmonë.

Historia e shkruar në Chronache maceratesi po bën tashmë xhiron nëpër Italoi. Pak orë pas këtij shembulli të ciftit është akoma motivi me emoicone të mëdha. “Kur mora vesh qëllimin e tyre pyeta: po ç’a kuptimi ka të martohen tani? Tregon Sergio Giorgetti, infermier në qendër. Por bëhej fjalë për dashuri të pastër, asgjë tjetër. Eshtë e pabesueshme, në mënyrë racionale dukej pa sens”.

“Në fakt, vazhdon, ishte një mrekulli për një cift kaq të lidhur. Herën e parë që takova Diegon e pyeta se kush ishte ëndrra dhe ai mu përgjigj: të qëndroj me Amalisën dhe të shoh një film në divan. Në shumë vite kam parë shumë raste, dhe martesa me një përfundim specific, religjioz apo ekonomik. Këtu, u bë me ndjenjë dhe kaq, një gëzim I vërtet që shkonte përtej dhimbjes së vdekjes. Dhe ata ishin kaq të lumtur”.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012953042984009
array(1) { ["section"]=> string(146) "martohet-pak-ore-para-vdekjes-diego-me-semundje-te-rende-i-thote-po-te-fejuares-pak-ore-me-vone-mbyll-syte-pergjithmone-historia-rreqethese-149216" }