‘Masakër’ nga vetëtimat në Poloni, konfirmohen 4 të vdekur dhe 100 të plagosur

Publikuar tek: bota, më 12:00 23-08-2019 ‘Masakër’ nga vetëtimat në Poloni, konfirmohen 4 të vdekur dhe 100 të plagosur Nga transportimi i kufomave dhe i të lënduarve nga vetëtima në Poloni

Është rënduar bilanci i viktimave dhe i të plagosurve në malet Tatra të Polonisë. Autoritetet zyrtare polake raportojnë se janë konfirmuar 4 vdekur (mes tyre 2 fëmijë) dhe 100 të plagosur nga goditja e rrufeve në këto male.

Rrufetë e fuqishme i morën jetën një tjetër personi në perëndim të maleve Tatra në Sllovaki.

Tragjedia ndodhi si pasojë e shkarkimit të vetëtimave në kryqin e vendosur në njërin prej maleve. Viktimat dhe të lënduarit janë turistë, të cilit ishin nisur për t’iu ngjitur malit. Gjatë ditës kushtet atmosferike ishin të qëndrueshme, ndërsa pasdite ka patur një ndryshim radikal të motit duke sjellë stuhi dhe vetëtima.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0094449520111084
array(1) { ["section"]=> string(82) "masaker-nga-vetetimat-ne-poloni-konfirmohen-4-te-vdekur-dhe-100-te-plagosur-176101" }