MASAKRA/ Militantët islamikë u çajnë fytin 43 fermerëve të orizit nigerian, mes tyre 20 gra (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 15:06 29-11-2020 MASAKRA/ Militantët islamikë u çajnë fytin 43 fermerëve të orizit nigerian, mes tyre 20 gra (FOTO)

Të paktën 43 fermerë dhe peshkatarë orizi janë masakruar brutalisht dhe u është prerë koka nga militantë të dyshuar islamikë në Nigeri.

Punëtorët ishin lidhur dhe u ishte çarë gryka në sulmin e tmerrshëm në shtetin Borno, mendohet se 70 persona janë vrarë.

Sulmi besohet të jetë kryer nga Boko Haram megjithëse ata ende nuk kanë marrë përgjegjësi dhe fshatarët varrosën trupat e viktimave.

Trupat e 43 punëtorëve të fermës janë parë gjatë një funerali në Zabarmari, Nigeri, pasi ata u vranë nga luftëtarë të dyshuar të Boko Haram në fushat e orizit.

Masakra u vu në skenë në një fushë orizi në Garin Këashebe, një komunitet i njohur për bujqësinë e orizit, në ditën që banorët e shtetit po hidhnin votat për herë të parë në 13 vjet për të zgjedhur këshillat e qeverisjes vendore.

Raportohet se fermerët u mblodhën dhe u vranë përfundimisht nga kryengritësit e armatosur.

Një banor dhe Amnesty International thanë se 10 gra ishin midis atyre të zhdukurve.

Një anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve, Ahmed Satomi, i cili përfaqëson zonën elektorale federale Jere të Borno, tha: 'Fermerët dhe peshkatarët u vranë me gjak të ftohtë."

 

foto_2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ministri jep lajmin e keq: Kufizimet anti-Covid mund të zgjasin deri në pranverë
Pamje të frikshme: Shpërthim i madh vullkanik, njerëzit largohen të tmerruar (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.012510061264038
array(1) { ["section"]=> string(101) "masakra-militantet-islamike-u-cajne-fytin-43-fermereve-te-orizit-nigerian-mes-tyre-20-gra-foto-229540" }