Masat anti-Covid, Greqia shtyn lockdown total, pak shpresa për të festuar të lirë Krishtlindjet

Publikuar tek: rajon, më 10:38 24-11-2020 Masat anti-Covid, Greqia shtyn lockdown total, pak shpresa për të festuar të lirë Krishtlindjet

Të gjithë i kanë sytë nga fjala që do të mbajë kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis për lehtësimin e  masve anti-Covid.

Por duket se nuk ka një shpresë që masat të lehtësohen, por të ashpërsohen, kjo për shkak të numrave të lartë të të infektuarve që janë shënuar ditët e fundit.

Mediat greke bëjnë me dije se Komiteti i Sëmundjeve Infektive ka këmbëngulur që bllokimi të zgjatet të paktën deri në mes të dhjetorit, pasi i friksohen kontakteve që mund të kenë qytetarët për festat e fundvitit.

Zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas është shprehur se masat do të shtyhen pë të paktë 2 ose 3 javë dhe se heqja e masave do të vijojë gradualisht duke filluar me hapjen e shkollave dhe më pas të biznes

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Telashet e njëpasnjëshme për shqiptarin në Greqi, u ndalua se doli xhiro pas orës së lejuar, më pas i gjetën drogë, në fund doli me Covid
Panik në Greqi: Ka vetëm 24 shtretër të lirë për trajtimin intensiv, numrat me COVID rriten dita-ditës »
Article Logic
Execution time: 0.01043701171875
array(1) { ["section"]=> string(100) "masat-anti-covid-greqia-shtyn-lockdown-total-pak-shpresa-per-te-festuar-te-lire-krishtlindjet-228905" }