Masat drastike anti-Covid, Conte firmos dekretin: Mbyllen restorantet dhe baret (VENDIMI PËR SHKOLLAT)

Publikuar tek: rajon, më 11:19 25-10-2020 Masat drastike anti-Covid, Conte firmos dekretin: Mbyllen restorantet dhe baret (VENDIMI PËR SHKOLLAT)

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte ka nënshkruar ditën e sotme urdhërin për masat e reja anti-Covid.

Mediat italiane bëjnë me dije se masat e reja do të hyjnë fuqi nga e hëna dhe do të jenë në fuqi deri më 24 nëntor.

Masat e marra janë mbyllja e restoranteve, bareve, palestrave, teatro dhe të gjitha ambienteve që ofrojnë shërbime në orën 18:00. S’do të lejohen grumbullimet në ambietet e mbyllura apo edhe ato të hapura.

Mësimi do të bëhet në 75% të shkolla dhe me ruajtjen e distancës sociale.

Ndërkohë që rreth 1.5-2 miliardë euro do të vendosen për të ndihmuar katogoritë që janë më të prekura nga pandemia.

Drejtuesit e rajoneve dhe qytetave italiane kanë kërkuar që baret, restoratet dhe ambinetete e tjera të mbyllen pas orës 23:00, por ky propozim nuk është marrë në shqyrtim nga qeveria italiane.

Kujtojmë që masat e reja në Itali vinë për të parandaluar përhajen e koronavirusit, pasi ditët e fundit ka shfaqur një numër të lartë infektimesh.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E preku në pjesë intime, dënohet shqiptari në Itali që tentoi të përdhunonte vajzën e re
Prej 6 ditësh e zhdukur, gjendet 26 vjeçarja shqiptare (JA GJENDJA SHËNDETËSORE) »
Article Logic
Execution time: 0.013130903244019
array(1) { ["section"]=> string(105) "masat-drastike-anti-covid-conte-firmos-dekretin-mbyllen-restorantet-dhe-baret-vendimi-per-shkollat-225065" }