Matteo Renzi largohet nga partia, nis lufta për kreun e ri

Publikuar tek: rajon, më 20:23 19-02-2017 Matteo Renzi largohet nga partia, nis lufta për kreun e ri

Ish-kryeministri italian Matteo Renzi është larguar nga kreu i Partisë Demokratike ditën e sotme duke shkaktuar nisjen e një gare të ashpër për lidershipin që synon të mposhtë majtistët disidentë të pakënaqur me reformat e tij.

Renzi e bëri të qartë se ai do të kërkojë rizgjedhjen dhe paralajmëroi se përplasjet e brendshme në partinë e tij po rezultonin të ishin një dhuratë për kundërshtarët në parlament.

Ish-Kryeministri nuk lajmëroi se kur do të mbaheshin zgjedhjet partiake, por aleatët thanë se ai do të donte që gjithçka të kishte përfunduar para zgjedhjeve lokale në qershor, për shkak të frikës se një disfatë e mundshme atje do të reduktonte shanset e tij për rizgjedhje.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027292966842651
array(1) { ["section"]=> string(63) "matteo-renzi-largohet-nga-partia-nis-lufta-per-kreun-e-ri-69255" }