Matteo Renzi shkakton 'tërmet', largohet nga Partia Demokratike, 30 deputetë i shkojnë pas

Publikuar tek: rajon, më 11:01 17-09-2019 Matteo Renzi shkakton 'tërmet', largohet nga Partia Demokratike, 30 deputetë i shkojnë pas Matteo Renzi

Ish kryeministri italian Matteo Renzi largohet nga partia e qendrës së majtë Demokratike (PD), duke destabilizuar potencialisht koalicionin e vjetër qeverisës.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Renzi në një postim në Facebook, ku deklaron se do të krijojë një parti të re.

“Vendosa të largohem nga Partia Demokratike dhe të krijoj një Shtëpi të re së bashku me të tjerët për të bërë politikë në një mënyrë tjetër. Pas shtatë vitesh zjarri miqësor, mendoj se duhet të kemi parasysh që vlerat, idetë tona, ëndrrat tona nuk mund të jenë objekt i argumenteve të brendshme çdo ditë. Fitorja që morëm në Parlament kundër populizmit dhe Salvini ishte e rëndësishme për të shpëtuar Italinë, por jo sa duhet. Tani është një çështje e ndërtimit të një Shtëpie të re, inovative, feministe, ku lançohen ide dhe propozime për Italinë dhe Evropën tonë. Ka një hapësirë ​​të madhe për një politikë tjetër. Për një politikë jetese, të përbërë nga pasione dhe pjesëmarrje. Kjo hapësirë ​​pret vetëm angazhimin tonë.
Unë ua lë polemikën dhe komplotin atyre që ndodhen në pallate. Unë buzëqesh me të gjithë dhe uroj kthim të mirë për ata që do të kthehen tani në Partinë Demokratike. Dhe fat të mirë për ata që mbeten atje.
Për mua ka një mënyrë të re për të shkuar. Ne do ta bëjmë atë, hap pas hapi.
Politika kërkon propozime dhe guxim, jo ​​vetëm lojëra aktuale. Ne jemi atje. Ne u ofrojmë entuziazmin tonë atyre që na japin dorën. Ne ofrojmë respektin tonë për ata që do të na kritikojnë. Por mbi të gjitha do të ofrojmë ide dhe ëndrra për Italinë e së nesërmes.
Shihemi tek Leopolda”, shkruan Renzi.

Mediat italiane raportojnë se 30 deputetë mund të largohen gjithashtu nga Partia Demokratike, duke ruajtur besnikërinë e tyre ndaj Renzit, ndërsa ky i fundit tha se do të vazhdojë të mbështesë qeverinë e kryeministrit, Giuseppe Conte.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.007378101348877
array(1) { ["section"]=> string(93) "matteo-renzi-shkakton-termet-largohet-nga-partia-demokratike-30-deputete-i-shkojne-pas-178750" }