Mbahet takimi i SEEHN në Shqipëri, Ministri Beqaj: Punë kolosale për zbatimin e ligjit antiduhan

Publikuar tek: aktualitet, më 11:19 18-11-2015 Mbahet takimi i SEEHN në Shqipëri, Ministri Beqaj: Punë kolosale për zbatimin e ligjit antiduhan

U mbajt sot në Shqipëri takimi Nënrajonal i vendeve anëtare të rrjetit shëndetësor të Evvropës Juglindore, me në focus kontrollin e konsumimit të duhanit në Rajon në kuadër të zbatimit te konventës së OBSH-së për Kontrollin e Duhanit në vendet e Evropës Juglindore.

I pranishëm në takim qe edhe Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj  i cili përmendi masat e marra nga qeveria për zbatimin e ligjit Antiduhan.

“Puna e bërë në zbatim të ndryshimeve të fundit në ligjin antiduhan, si dhe masat komplekse të ndërmarra nga qeveria shqiptare, pas rishikimit të ligjit, lindi si rrjedhojë e situatës problematike të zbatimit të tij, ndaj ne kërkuam ndalimin e duhanpirjes në mjedise publike të mbyllura”, u shpreh Beqaj.

Sipas Kryeinspektorit të Inspektoriatit Shtetëror Shëndetësor, Eltar Dedaj  strukturat shtetërore luajnë një rol të dorës së parë në ndjekjen e zbatimit të drejtë, në mënyrë të barabartë dhe konstante të ligjit antiduhan.

“Kjo është një mundësi për mijëra duhanpirës në vendet tona të heqin dorë nga një varësi e rrezikshme, për të përmirësuar shëndetin e kombit. Pavarësisht 32 603 inspektimeve të kryera që nga krijimi i Inspektoriatit Shëndetësor Shtetëror (ISHSH) dhe 505 masat e marra administrative, mbetet ende shumë punë për të bërë lidhur me ndryshimet e sjelljes” , përfundoi ai.

SEEHN është një forum ndërqeveritar rajonal i ministrive të shëndetësisë të Europës Juglindore, themeluar në vitin 2001, në kuadrin e Inisiativës për Kohezion Social të Paktit të Stabilitetit për Europën Jug-Lindore. Arsyeja e mbajtjes së tij në Shqipëri, sipas Kristina Mauer-Stender, Drejtuesja e Programit të Mbrojtjes nga Duhani në Zyrën Rajonale të OBSH-së për Europën i detyrohet përkushtimit të fuqishëm të Ministrit të Shëndetësisë për të bërë realitet Shqipërinë pa duhan.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Plani për Jugun/ “Ministrja Gjermeni firmos për Atelie 4, studioja mori 8 milionë dollarë”, Hila denoncon aferën
Prezantohet zv.drejtori i ri i Policisë së Shtetit, emërimi me urdhër të Tahirit »
Article Logic
Execution time: 0.013581991195679
array(1) { ["section"]=> string(100) "mbahet-takimi-i-seehn-ne-shqiperi-ministri-beqaj-pune-kolosale-per-zbatimin-e-ligjit-antiduhan-25706" }