Mbeturinat godasin Stacionin Hapësinor, dëmtohet xhami (Foto)

Publikuar tek: bota, më 22:51 12-05-2016 Mbeturinat godasin Stacionin Hapësinor, dëmtohet xhami (Foto)

Astronauti i Agjencisë Hapësinore Europiane (ESA), Tim Peake, ka shpërndarë një fotografi të xhamit nga brenda kupolës së Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) i goditur nga një mbeturinë.

Edhe pse mbeturina hapësinore ishte vetëm një qark elektrik 7 milimetra në diametër, ka mundur të shkaktojë një dëm të konsiderueshëm në xhamin special dhe të blinduar të ISS-së. Por çdo mbeturinë tjetër mbi 1 centimetër konsiderohet një rrezik serioz nëse godet stacionin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tensione në Baltik / Avionët britanikë interceptojnë tre transportues ushtarakë të Rusisë
Brenda zyrës së Mark Zuckerberg. Shqiptarët do e ndryshojnë modelin pas kësaj »
Article Logic
Execution time: 0.011489152908325
array(1) { ["section"]=> string(64) "mbeturinat-godasin-stacionin-hapesinor-demtohet-xhami-foto-40298" }