Mbi 100 të plagosur rëndë në Venezuelë, Maduro nuk heq dorë nga Presidenca

Publikuar tek: bota, më 12:55 01-05-2019 Mbi 100 të plagosur rëndë në Venezuelë, Maduro nuk heq dorë nga Presidenca

Në Venezuelë ditën e djeshme shumë protestues dhe një grup i ushtrisë u përpoqën të rrëzojnë presidentin e Venezuelës Nikolas Maduro por nuk e kanë arritur.

 

Me shumë se 100 persona janë plagosur rëndë dhe rrezikuan dhe jetën në përplasjen e ditës së djeshme. Presidenti Nikolas Maduro deklaroi se forcat e armatosura me liderin e opozitës Juan Guaido janë rrëzuar nga forcat e shtetit, të cilat janë në mbeshtetje të qeverisë.

Shumë shtete si Amerika, Britania e Madhe dhe shumica e Amerikës Latine kanë deklaruar se lideri i opozitës ka mbështetjen e tyre për të rrëzuar presidentin. Nga ana tjetër sekretari amerikan Mike Pompeo tha se Nikolas Maduro ka mbështetjen e Rusisë e cila e bindi atë të qendronte si president.

Në rruget e Venezuelës dëmet janë të shumta ndërsa pritet që të ketë dhe me shumë trazira. Pamjet e ditës së djeshme trëgojnë se tani në Venezuelë ka filluar një luftë civile e cila nuk dihet se kur do të ndalojë dhe as se si do të përfundojë...

59412956_1177080582472875_5557218524566388736_n.png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.016471147537231
array(1) { ["section"]=> string(80) "mbi-100-te-plagosur-rende-ne-venezuele-maduro-nuk-heq-dore-nga-presidenca-162535" }