Mbi 70 vepra të pabotuara, shkrimtarja e revoltuar për Kasëm Trebeshinën: Sa ishte gjallë pak folën nga frika se]

Publikuar tek: kulture-art, më 11:13 08-11-2017 Mbi 70 vepra të pabotuara, shkrimtarja e revoltuar për Kasëm Trebeshinën: Sa ishte gjallë pak folën nga frika se]

Shkrimtarja Flutura Açka reagon pas ikjes së shkrimtarit të madh Kasem Trebeshina, i cili sa ishte gjallë nuk u vlerësua sa duhej.

Shkrimtarja thotë se Trebeshina ka ende mbi 70 vepra të pabotuara ndërsa nuk kursen as fjalët për shtypësit e kohës.

“Shkoi Kasem Trebeshina, ende me mbi 70 vepra të pabotuara. Sa ishte gjallë pak folën nga frika se ia rrisnin famën dhe na prishet rregulli i piramidës letrare që kemi thurur me kujdes të madh, me dorëzani edhe kritikën e tredhur letrare.

Mes pështytësve të heshtur dhe të hapur, do të shfaqet llapaqeni nekrofil, qê me udhër nga lart, ai Don Sikoti i letrave dhei bojës së gazetave, do ta dërrmojë me shpatën e llapaqenërisë së tij, për një arsye fare të thjeshtë, se nuk ka lexuar asnjë vepër të tij, por kështu është urdhëruar të bëjë.

Por vepra mbetet. Siç thotë i urti Moikom Zeqo: " Kasem Trebeshina jetoi kohën, por letërsinë", shkruan Flutura Açka.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021305084228516
array(1) { ["section"]=> string(116) "mbi-70-vepra-te-pabotuara-shkrimtarja-e-revoltuar-per-kasem-trebeshinen-sa-ishte-gjalle-pak-folen-nga-frika-se-98789" }