Mblidhen “kokat” e hidrocentraleve, ridel në skenë Farudin Hoxha: A do hapen portat e kaskadave?

Publikuar tek: ekonomi, më 13:05 10-11-2016 Mblidhen “kokat” e hidrocentraleve, ridel në skenë Farudin Hoxha: A do hapen portat e kaskadave? Nga mbledhja e inxhiniereve ne Sekretariatin teknik te Plotave per mbajtjen nen kontroll te kaskadave

“Kokat” me thinja të inxhinierisë shqiptare të kaskadave janë mbledhur paraditen e sotme për të diskutuar lidhur me situatën në kaskadat e ndryshme të hidrocentraleve në vendin tonë, raporton newsbomb.al

Eshtë ministri i Energjitikës Damian Gjiknuri që në emër të transparencës njofton mbledhjen e Sekretariatit teknik të Komisionit të Posaçëm të Trajtimit të Plotave në HEC-et e Lumit Drin.

“Ekspertët e njohur të fushës së elektroenergjitikës po ndjekin në vijimësi situatën e prurjeve dhe menaxhimin e Kaskadës së Drinit”, shkruan Gjiknuri, raporton newsbomb.al.

Ndërkohë mbajtja nën kontroll e nivelit të ujrave të liqeneve dhe sidomos të Kaskadës së Drinit, apo liqenin e Fierzës “do të shpëtonte” Shqipërinë nga ndonjë përmbytje e mundshme për shkak të hapjes së portave. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031102895736694
array(1) { ["section"]=> string(97) "mblidhen-kokat-e-hidrocentraleve-ridel-ne-skene-farudin-hoxha-a-do-hapen-portat-e-kaskadave-59077" }