Mblidhet grupi i opozitës për Reformën Zgjedhore: Gjithëpërfshirje dhe konsensus për miratimin e saj

Publikuar tek: politike, më 17:43 11-11-2019 Mblidhet grupi i opozitës për Reformën Zgjedhore: Gjithëpërfshirje dhe konsensus për miratimin e saj Foto ilustruese

Mblidhet sërish grupi i opozitës së bashkuar për formulimin e platformës për Reformën Zgjedhore me pjesëmarrjen e ekspertëve nga partitë e opozitës jashtë-parlamentare.

Partia Demokratike njofton se do të diskutohet për tre çështje si ajo e votës elektronike dhe shmangia e votimeve familjare. Opozita thotë se ka “propozuar edhe mekanizimin e posaccëm për të siguruar gjithëpërfshirjen dhe konsensusin në miratimin e Reformës Zgjedhore”.

Në mbledhjen e sotme, në rend dite do të jetë:

Vijimi i diskutimeve për platformën e votimit, numurimit dhe identifikimit elektronik, duke patur në fokus cështjen e fshehtësisë dhe integritetit të votës. Gjithashtu, do të ketë një prezantim.

Propozimet lidhur me shmangien e votimeve familajre, listat e zgjedhësve dhe regjistri i gjendjes civile.

Diskutime për Rekomandimet e ODIHR, që identifikohen si me natyre politike dhe që kërkojnë vetëm vullnet politik.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023864030838013
array(1) { ["section"]=> string(106) "mblidhet-grupi-i-opozites-per-reformen-zgjedhore-gjitheperfshirje-dhe-konsensus-per-miratimin-e-saj-185503" }