Mbretëresha e Anglisë, sot 63 vite në fron, do thyejë rekordin e Victorias

Publikuar tek: kulture-art, më 15:29 06-02-2015 Mbretëresha e Anglisë, sot 63 vite në fron, do thyejë rekordin e  Victorias Mbretëresha Elizabeta II në d3-vjetorin e mbretërimit në fron

Për të kjo është një ditë reflektimi, por për njerëzit e saj ky është një  rast për të festuar arritjet e një mbretërimi të shquar. Gjashtëdhjetë e tre vjet më parë më 6 shkurt 1952 Mbretëresha e humbi babanë e saj të dashur George VI, dhe mori fronin e Britanisë dhe disa vendeve të tjera të shpërndara në të gjithë globin. Tani në moshën 88, Mbretëresha vazhdon rrugën mbretërore me vendosmëri, energji e entuziazëm.

Këtë vit, më 9 shtator, Mbretëresha Elizabeta II, do të kalojë kohën e mbretërimin të  Mbretëreshës Victoria prej 23, 226 ditësh, 16 orësh dhe 23 minutash.

Ndërsa anëtarët më të rinj të familjes, si Princi i Uellsit, princit William dhe të dukesha e Kembrixhit, janë duke marrë më shumë detyra dhe duke sjellë popullaritet përtëritës  për monarkinë, Mbretëresha është ende në krye të mbretërimit të saj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073778629302979
array(1) { ["section"]=> string(77) "mbreteresha-e-anglise-sot-63-vite-ne-fron-do-thyeje-rekordin-e-victorias-2552" }