Mbyllet zyrtarisht Gjykata e Hagës

Publikuar tek: bota, më 11:12 22-12-2017 Mbyllet zyrtarisht Gjykata e Hagës

Gjykata penale ndërkombëtare për krimet e luftës në ish-Jugosllavi, e njohur si Tribunali i Hagës përfundon të enjten mandatin e saj.

Gjykata u themelua 24 vjet më parë në shkurt të vitit 1993, në periudhën kur në 2 republikat e ish-Jugosllavisë, në Kroaci dhe në Bosnjë-Hercegovinë po zhvillohej lufta.

Qëllimi i gjykatës ishte hetimi i krimeve të luftës në vendet e Ballkanit.

Po ashtu, Tribunali i Hagës ka hetuar edhe krime të luftës së Kosovës, në vitin 1999. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulmi në Melburn a ishte terrorist? Përgjigjen ekspertët
Alarmi, ngrohja globale rrit fluksin e refugjatëve në Europë »
Article Logic
Execution time: 0.010178089141846
array(1) { ["section"]=> string(41) "mbyllet-zyrtarisht-gjykata-e-hages-103991" }