Mbyllje e dytë? Nga Italia vjen zgjidhja perfekte pa pasoja për ekonominë

Publikuar tek: bota, më 23:51 30-10-2020 Mbyllje e dytë? Nga Italia vjen zgjidhja perfekte pa pasoja për ekonominë

Me numrin e të infektuarve që po rritet me shpejtësi nga dita në ditë, makthi i një bllokimi të ri po bëhet gjithnjë e më shumë një ide konkrete në Itali.  

Por ky skenar ekstrem dhe me pasoja të mëdha për ekonominë, mund të shmanget ose të shtyhet derisa të bëhet me të vërtetë i pashmangshëm.

Sipas specialistit mjekësor, Matteo Villa kjo mund të shmanget duke distancuar të rinjtë me moshën mbi 60-vjeç.

Për Institutin për Studime Politike Ndërkombëtare, ndarja e njerëzve që nga mosha janë më pak të ekspozuar ndaj virusit nga mbi 60-të është një zgjidhje e vështirë, është pothuajse një e treta e popullsisë italiane por "nuk duhet të hidhet poshtë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nëna me dy fëmijët gjenden nën rrënoja, rëndohet bilanci i tragjedisë në Turqi (VIDEO)
»
Article Logic
Execution time: 0.010183095932007
array(1) { ["section"]=> string(79) "mbyllje-e-dyte-nga-italia-vjen-zgjidhje-perfekte-pa-pasoja-per-ekonomine-225865" }