Mbyten 400 emigrantë në Detin Mesdhe

Publikuar tek: bota, më 08:49 15-04-2015 Mbyten 400 emigrantë në Detin Mesdhe Një nga anijet me emigrantë që kanë kaluar përmes Detit Mesdhe

Rreth 400 emigrantë kanë vdekur në përpjekje për të arritur në Itali nga Libia kur anija e tyre u përmbys. Kjo është tragjedia më e fundit në Mesdhe, ku numri i të vdekurve nga mbytjet është rritur në mënyrë alarmante.

Nga Varka që mbante rreth 550 emigrantë në total, kanë mundur të mbijetojnë 150 njerëz  të cilët  cilët janë shpëtuar dhe sjellë në një portin jugor të Italisë. Të mbijetuarit e anijes ishin afrikanë kryesisht, por nuk ka detaje të tjera dhe ende nuk janë të qarta rrethanat në të cilat anija u përmbys. Numri i anijeve që transportojnë emigrantët me qëllim për të arritur BE-në nga Afrika në javët e fundit është rritur ndjeshëm.

Save the Children, IOM dhe organizata të tjera humanitare kanë bërë thirrje për Bashkimin Evropian për të mbështetur operacionet e saj të shpëtimit detar.

“Të hënën  më 13 prill 2015, 2851 emigrantë u shpëtuan në operacionet e shpëtimit në Mesdhe”, tha roje bregdetare italiane.

Italia, e cila flitet për numrin më të madh të të ardhurve të emigrantëve në BE, është gjithnjë e më e alarmuar për mungesën e ligjit dhe rendit në Libi, e cila e ka përkeqësuar në masë të madhe detyrën në trajtimin e flukseve të emigrantëve. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0092239379882812
array(1) { ["section"]=> string(41) "mbyten-400-emigrante-ne-detin-mesdhe-8753" }