'Me dorën mbi Kushtetutë, betohem!', Arta Vorpsi 'zyrtarisht' anëtare e Gjykatës Kushtetuese

Publikuar tek: aktualitet, më 10:24 14-11-2019 'Me dorën mbi Kushtetutë, betohem!', Arta Vorpsi 'zyrtarisht' anëtare e Gjykatës Kushtetuese Arta Vorpsi

Arta Vopsi është zyrtarisht anëtare e Gjykatës Kushtetuese.

Vorpsi ka bërë sot bën betimin tek noterja si anëtare e Gykatës Kushtetuese. 

Mbi dorën mbi Kushtetutë, betohem!. Betohem se gjatë detyrës sime do të qëndroj besnike', tha Vorpsi gjatë nënshkrimit tek noterja.

Gjyqtarja ka njoftuar betimin tek institucionet kushtetuese: Presidenti, KED dhe Gjykata Kushtetuese. 

Betimi i saj është kryer pranë noteres Miranda Xhemalçe pasi kreu i shtetit la të kuptohet se nuk do ta betonte Vorpsin si anëtare të Kushtetuese me pretendimin se janë shkelur procedurat dhe Kushtetuta nga KED-ja.

Ndërkohë, përbërja e Gjykatës Kushtetuese deri tani është: Vitore Tusha, Besnik Muçi, Arta Vorpsi, Elsa Toska, Fiona Papajorgji dhe Marsida Xhaferllari.

Megjithatë ka një përpasje, për shkak se në ligj është e përcaktuar se anëtarët e Gjykatës Kushtetuese duhet të betohen para presidentit dhe ende nuk dihet nëse ajo do të lejohet të ushtrojë detyrën.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026582956314087
array(1) { ["section"]=> string(92) "me-doren-mbi-kushtetute-betohem-arta-vorpsi-zyrtarisht-anetare-e-gjykates-kushtetuese-185852" }