Më shumë se 36,500 persona nga e gjithë bota i janë bashkuar luftës në Siri

Publikuar tek: bota, më 17:36 09-02-2016 Më shumë se 36,500 persona nga e gjithë bota i janë bashkuar luftës në Siri

Më shumë se 36,500 persona nga shtete të ndryshme të botës i janë bashkuar luftimeve në Siri, që prej vitit 2012.

Për herë të parë, zyrtarët e inteligjencës amerikane kanë publikuar shifrat tronditëse që tregojnë se problemi i militantëve në Siri dhe Irak është më i madh nga çfarë mendohej.

Më shumë se 36,500 persona nga 12 shtete të ndryshme kanë shkuar në Siri, pjesa më e madhe e tyre i janë bashkuar Shtetit Islamik, ndërsa një pjesë e vogël janë duke luftuar përkrah kurdëve, jazidëve apo forcafe ushtarake.

Nga ky numër i madh personash, të paktën 6,600 janë nga shtetet perëndimore.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010025978088379
array(1) { ["section"]=> string(81) "me-shume-se-36-500-persona-nga-e-gjithe-bota-i-jane-bashkuar-luftes-ne-siri-32144" }