Media italine jep alarmin: Shqipëria në prag të luftës civile

Publikuar tek: aktualitet, më 16:12 21-06-2019 Media italine jep alarmin: Shqipëria në prag të luftës civile

Media italiane ‘Il Giornale. it’ ka bërë një artikull  në lidhje me situatën politike në Shqipërii, duke theksuar se Shqipëria ndodhet në prag të luftës civile

Në artikull thuhet se pas muajsh protesta në rrugë kundër qeverisë, vendi po lufton në një rrugë pa krye që vazhdon të përkeqësohet. Nga njëra anë, socialistët e Edi Ramës, në qeveri që nga viti 2013; nga ana tjetër, opozita e qendrës së djathtë, e udhëhequr nga Partia Demokratike e Lulzim Basha, trashëgimtari i babait fisnik të Shqipërisë postkomuniste, Sali Berisha. Demokratët po kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, disa nga pakënaqësitë popullore kundër pagave dhe pensioneve nga uria dhe forca e hetimeve të fundit gazetareske që dëshmojnë lidhjet midis elitës politike dhe krimit të organizuar.

‘Il Giornale’ ka shkruar edhe për përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane Bild.

‘Gazeta gjermane Bild  një hetim të fundit, zbuloi mbështetjen e një bosi të drogës për disa kandidatë socialistë në zonën e Durrësit. Marrëveshjet e patregueshme që do të ishin shtrënguar para zgjedhjeve të vitit 2017, ku Rama mbizotëronte. Në audio të tjera kryeministri vetë është kapur, i cili ka njoftuar tashmë padi kundër gazetarëve’, shkruhet në artikull.

Artikullin e plotë e gjeni: http://www.ilgiornale.it/news/tirana-si-avvicina-voto-nel-clima-guerra-civile-1714417.html?fbclid=IwAR188bXHu2i83jwf5m0G0aGSG-9R4XAEu2J4JKwiESyDimXhZdhv_Okn6nE

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjykata e Tropojës lë në burg tre protestues, qytetarët ngrihen në revoltë
Shifrat alarmante, INSTAT: Çdo dy ditë, një i vdekur në aksident rrugor  »
Article Logic
Execution time: 0.013124942779541
array(1) { ["section"]=> string(67) "media-italine-jep-alarmin-shqiperia-ne-prag-te-luftes-civile-169157" }