MEDIAT ANTI-PERËNDIMORE/ Shkrimi kundër bazës së NATO-s që tronditi ekspertët, lapsi.al shkruan per Shqipërinë si ‘vend vasal’ i NATO/US

Publikuar tek: politike, më 14:25 20-06-2019 MEDIAT ANTI-PERËNDIMORE/ Shkrimi kundër bazës së NATO-s që tronditi ekspertët, lapsi.al shkruan per Shqipërinë si ‘vend vasal’ i NATO/US

Ditën e djeshme, një raport mbi Ballkanin Perëndimor dhe median në këtë rajon, realizuar nga ekspertja britanike e cila punon për NATO-n, Olivia Griffiths, ‘trazoi ujërat’ e disa medieve shqiptare.

Në raport, shkruheshin me emra portalet të cilat kanë shpërndare lajme dhe informacione anti-NATO dhe antiperëndimore.

Aktorët kryesorë dhe mediat që shpërndajnë informacion kundër NATO-s, sipas raportit janë: gazetadita.al, faxweb.al, gazetaimpakt.com, sot.com.al, oranews.al dhe lapsi.al.

Referuar lapsi.al që drejtohet nga Andi Bushati, raporti jepte edhe një shembull flagrant të një shkrimi botuar në këtë portal me titull: “Polemikë / Kujt i shërben një bazë ajrore e NATO-s në Shqipëri?”

Bëhet fjalë për bazën e parë ajrore të vendosur në Kuçovë.

“Fakti që vendimi për ndërtimin e bazës ajrore u mor pas një takimi me Sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Jim Mattis, kjo u përdor për të përforcuar narrativën rreth ndikimit të SHBA-së në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për të përshkruar Shqipërinë si një shtet 'vasal' për interesat e NATO / SHBA që nuk ishin në interes të shqiptarëve”, thuhet në raport.

64660460_456595898405380_6747737051895955456_n.jpg

(Pasazhe nga artikulli i Lapsit të cilit i referohet ekspertja britanike, Olivia Griffiths, e cila bashkëpunon me Qendrën e Komunikimit Strategjik të NATO-s)

Screenshot_8.jpg

Screenshot_9.jpg

64927724_1286976348144820_1884293790177427456_n.jpg

64782554_2069779409988667_3781352914648301568_n.png 

LEXO EDHE:RAPORTI ‘BOMBË’/ EKSPERTJA E NATO-S: ELITAT POLITIKE TË LIDHURA ME KRIMIN E ORGANIZUAR, JA KUSH JANË MEDIAT ANTIPERËNDIMORE SHQIPTARE (ME EMRA)

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069150924682617
array(1) { ["section"]=> string(139) "mediat-anti-perendimore-shkrimi-kunder-bazes-se-nato-s-qe-tronditi-ekspertet-lapsi-al-shkruan-per-shqiperine-si-vend-vasal-i-nato-us-169009" }