Mediat e huaja japin alarmin: Simboli i shqiptarëve drejt zhdukjes, së shpejti vetëm në flamur (VIDEO)

Publikuar tek: kulture-art, më 11:33 06-01-2018 Mediat e huaja japin alarmin: Simboli i shqiptarëve drejt zhdukjes, së shpejti vetëm në flamur (VIDEO)

Është simboli kombëtar i Shqipërisë, por shqiponja së shpejti mund të gjendet vetëm në flamur.

Shpendi madhështor është i kërcënuar me zhdukje për shkak të gjuetisë së përhapur pa kriter.

Mediat e huaja japin alarmin se Shqiponja rrezikon të zhduket për shkak se shiten dhe vriten për qëllime biznesi.

Përmes një video mediat e huaja tregojnë se si shqiponjat shiten në anën e një autostrade kombëtare, vetëm 30 kilometra në veri të Tiranës, nga shitës që u ofron shoferëve shqiponja të gjalla për një çmim mesatar prej 100 mijë lekësh.

Ata tregojnë se pasi i vrasin, i ballsamosin dhe i përdorin si dekore në restornate dhe lokale për të tërhequr kështu vëmendjen e klientëve.

Ndiqni videon për të kuptuar më tepër nga alarmi që japin mediat e huaja për gjuetinë pa kriter të shqiponjave në Shqipëri.

 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020308971405029
array(1) { ["section"]=> string(105) "mediat-e-huaja-japin-alarmin-simboli-i-shqiptareve-drejt-zhdukjes-se-shpejti-vetem-ne-flamur-video-105634" }