Mediat greke në alarm: Edi Rama do t’i japë Erdoganit bazën detare të Pashalimanit

Publikuar tek: rajon, më 19:44 28-05-2020 Mediat greke në alarm: Edi Rama do t’i japë Erdoganit bazën detare të Pashalimanit Foto montazh

Mediat greke shkruajnë se kryeministri Edi Rama është i gatshëm t’i japë Turqisë Pashalimanin, për ta shndërruar në një bazë ushtarake detare.

Mediat greke shprehin shqetësimin pasi me riaktivizimin e kësaj baze detare, shumë shpejt në detin Jon do të ndihet prezenca e luftëanijeve turke. Një gazetë greke e lidh zhvillimin e bazës së Pashalimanit nga Turqia, edhe me aeroportin që pritet të ndërtohet në qytetin e Vlorës, po nga ky shtet.

“Në ujërat e Jonit nuk do të shohim vetëm luftëanije turke, por edhe avionë që do të ngrihen nga aeroporti i Vlorës dhe do të kontrollojnë lëvizjet në det,” thuhet në artikullin e gazetës greke “Estia”, raporton Newsbomb.al.

Gazeta në fjalë akuzon qeverinë greke se nuk ka bërë mjaftueshëm për të prishur planet e kryeministrit Edi Rama dhe mikut të tij, presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, duke i vendosur veton për anëtarësimin në Bashkimin Europian.

Artikulli gjithashtu e komenton këtë zhvillim si shqetësim për të ardhmen e minoritarëve grekë në jug të Shqipërisë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0086619853973389
array(1) { ["section"]=> string(88) "mediat-greke-ne-alarm-edi-rama-do-t-i-jape-erdoganit-bazen-detare-te-pashalimanit-208189" }