Mediat italiane zbardhin përgjimin e plotë, miku i Salvinit-rusëve: Europën e re e duam pranë Rusisë

Publikuar tek: rajon, më 19:21 11-07-2019 Mediat italiane zbardhin përgjimin e plotë, miku i Salvinit-rusëve: Europën e re e duam pranë Rusisë

Mediat italiane kanë zbardhur përgjimin e plotë mes krahut të djathtë të ministrit italian të Brendshmë, Matteo Salvini, Gianluca Savoini duke diskutuar me pesë persona të tjerë, 3 rusë dhe 2 italianë për financimin me 65 milion dollarë ruse të fushatës së partisë Lega Nord.

Takimi mes Savonit dhe rusëve është mbajtur në 18 tetor 2018 në Hotel Metropol në Moskë. Ata flasin për për kushtet e një marrëveshjeje të mundshme që duhet të dërgojë fshehtas rreth 65 milionë dollarë të naftës ruse llogaritë e Lega Nord për të financuar fushatën zgjedhore për Parlamentin Europian 2019 në Itali.

Takimi ka zgjatur rreth 1 orë e 15 minuta, ndërsa regjistrimi u publikua për herë të parë nga media amerikane Buzzfeed.

Në bisedë dëgjohen gjashtë burrat që flasin në anglisht, rusisht dhe italisht. Kur flasin në rusisht ose italisht, dialogu është përkthyer në anglisht.

Në hapje të takimit dëgjohet Savoni teksa thotë se kërkon një Europë të re që të jetë më pranë Rusisë. Pjesa tjetër e dialogut janë përgjithësisht diskutime rreth mënyrës se si do të kryhet transferta prej 65 milionë dollarësh në llogaritë e Lega Nord.

Savoni: Është shumë e rëndësishme që në këtë periudhë historike gjeopolitike Evropa po ndryshon. Në Majin tjetër do të ketë zgjedhjet evropiane. Ne duam të ndryshojmë Evropën. Një Evropë e re duhet të jetë sa më afër Rusisë si më parë, sepse duam të kemi sovranitetin tonë. Ne me të vërtetë duam të vendosim për të ardhmen tonë, për italianët, për fëmijët tanë, për fëmijët tanë ... Mos u varni nga vendimi i njerëzve të ndriçuar në Bruksel, në SHBA. Ne duam të vendosim. Salvini është njeriu i parë që dëshiron të ndryshojë të gjithë Evropën. Së bashku me aleatët tanë, kolegët dhe partitë e tjera në Evropë. Freiheitliche Partei Österreichs në Austri, Alternativa gjermane për Gjermaninë [Alternative für Deutschland], Francë: Madame Le Pen, dhe në vende të tjera të njëjta, Hungari me Orban, në Suedi Sverigedemokraterna. Ne kemi aleatët tanë. Ne me të vërtetë duam të fillojmë të kemi një aleancë të madhe me këto parti që janë pro Rusisë, por jo pro Rusisë për Rusinë, por për vendet tona. Sepse për të qenë mirë me Rusinë... marrëdhëniet e mira janë për [shërbyer] vendet tona. Pra, ky është fillimi im i vetëm [hyrja ime e vetme] në situatën politike. Tani dua partnerët tanë teknikë, të cilët mund ta vazhdojnë këtë diskutim. Faleminderit shumë.

Përgjimi i plotë.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.010880947113037
array(1) { ["section"]=> string(105) "mediat-italiane-zbardhin-pergjimin-e-plote-miku-i-salvinit-ruseve-europen-e-re-e-duam-prane-rusise-171898" }