Mediat Ndërkombëtare vëmendje "Burrneshave" në Berlianale

Publikuar tek: kulture-art, më 12:25 13-02-2015 Mediat Ndërkombëtare vëmendje

Agjencitë më në zë të lajmeve e kanë drejtuar vëmendjen në Berlianale ku është premiera botërore e filmit “Burrneshat” Ky film, i mbështetur nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë është  i pari që hyn zyrtarisht në konkurencë për Ariun e Artë.

“Burrneshat”  mbështetet në romanin e Elvira Dones “Hana”, me regji të italianes Laura Bisburi dhe skenar të Francesca Manieri.

Ja ç’shkruan dhe si e sheh agjencia Reuters filmin shqiptar “Burrneshat”!

“Në malet e mallkuar përgjatë  kufirit shqiptaro- kosovar, gratë që kërkojnë t’u shpëtojnë traditës janë mes dilemës  për të  ikur  apo për të bërë betimin e virgjërisë së përjetshme.

Filmi i regjisores italiane Laura Bispurit, "Sworn Virgin" përshkruan këtë përmes dy grave si motra në një fshat në këto maja të largëta, dhe ekspozon një fenomen pak të njohur të kulturës rurale shqiptare.

Filmi është bazuar në romanin me të njëjtin emër nga shkrimtarja shqiptare  Elvira Dones. Por kjo është e rrënjosur në realitet - "virgjëreshat e betuara", kanë qenë përreth 200 vjet dhe prej 100 vjetësh  ende jetojnë në malet kufitare.

Kjo është një botë ku gratë do vdesin te të  gjashtëdhjetat , nuset janë marrë për burrat e tyre aq rëndë nënshtruar sa kurrë nuk mund të gjejnë rrugën e tyre në shtëpi, dhe etërit  sigurojë një plumb për bijat nëse ato nuk përmbushin pritjet e burrave të tyre.

Filmi,që konkuron mes 19 rivalëve në   Festivalit e  Filmit të Berlinit  për  “Golden Bear”, fokusohet në jetën e Hana - një vajzë kokëfortë e cila  dëshiron të mbajë një pushkë, dhe të vrapojë e lirë – luhet nga aktorja italiane Alba Rohrëacher.

"Ky është një film ku fiziku është thelbi. Ky është një tregim i një organi të ngrirë që ngadalë shkrin  jashtë," u tha gazetarëve Bispuri.

Rohrëacher, e cila fitoi një çmimin si aktorja  më e mirë në festivalin e filmit të Venecias të vitit të kaluar për rolin e saj në "Hearts Hungry", sjell një prani të fuqishme në ekran e rolin e Hanas, si dhe ndjeshmëri të madhe.

"Mendova se të luaja atë rol  do të ishte një detyrë e pamundur por në fakt ajo shkoi mirë, pasi unë u përballa me të," tha aktorja. Ajo mësoi shqip për rolin.

 "Unë nuk dua që Shqipëria të jetë portretizuar thjesht negativisht ose pozitivisht në Itali, "Unë rashë në dashuri me këtë vend,”-tha ndërkohë regjizoja Bispuri.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.18070888519287
array(1) { ["section"]=> string(60) "mediat-nderkombetare-vemendje-burrneshave-ne-berlianale-3223" }