Mediat zbulojnë sistemin që MASHTRON numrin real të rasteve me Covid-19, Prokuroria në Athinë nis HETIMET

Publikuar tek: bota, më 15:46 01-12-2020 Mediat zbulojnë sistemin që MASHTRON numrin real të rasteve me Covid-19, Prokuroria në Athinë nis HETIMET

Prokuroria në Athinë ka nisur një hetim ndaj Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Greqisë (EODY) për mashtrim mbi numrin real të rasteve me Covid-19.

Hetimet nisën pas raportimeve në media se u krijua një sistem paralel për regjistrimin e rasteve të koronavirusit që mashtron mbi numrin real të rasteve.

Mësohet se organi i akuzës ka kërkuar një raport paraprak në mënyrë që të hetojë vlefshmërinë e ankesave që rezultuan në regjistrimin e pasaktë të numrit të njerëzve që janë gjetur të jenë pozitivë për koronavirusin.

Lajmi doli në dy revista greke, të cilat raportuan se EODY kishte krijuar një sistem regjistrimi paralel me një kompani private “dhe si pasojë, Komiteti i Sëmundjeve Infektive informohet me një vonesë prej të paktën një javë për numrin real dhe total të pacientëve ”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Del STUDIMI i rëndësishëm: Ilaçet EFEKTIVE dhe ato të rrezikshme KUNDËR koronavirusit
»
Article Logic
Execution time: 0.013651847839355
array(1) { ["section"]=> string(111) "mediat-zbulojne-sistemin-qe-mashtron-numrin-real-te-rasteve-me-covid-19-prokuroria-ne-athine-nis-hetimet-229784" }