MEGAHETIMI 'KARABURUN' i Prokurorisë italiane, 237 të dyshuar për TRAFIK DROGE, mes tyre qindra SHQIPTARË (EMRAT)

Publikuar tek: bota, më 20:34 25-09-2020 MEGAHETIMI 'KARABURUN' i Prokurorisë italiane, 237 të dyshuar për TRAFIK DROGE, mes tyre qindra SHQIPTARË (EMRAT) Ilustruese

Ka përfunduar hetimi i Prokurorisë italiane mbi një rrjet të madh trafiku droge, ku të dyshuar janë 237 persona, mes të cilëve qindra shqiptarë.

Hetimi i koduar me emrin “Karaburuni”, ashtu si gadishulli i Shqipërisë dhe parashikon një trafik të madh ndërkombëtar të kokainës, heroinës dhe marijuanës të importuar në Itali nga Shqipëria, Turqia, Hollanda, Spanja, Belgjika, Kosova, Maqedonia, Kroacia, Franca dhe Gjermania.

Nga ky hetim rezulton se krimet janë kryer mes viteve 2001-2008, ndërsa Prokuroria e Katanzaros njoftoi mbylljen e hetimeve, nga të cilat dolën emrat e 237 të dyshuarve.

Grupi i trafikimit të drogës drejtohej nga Francesco Abbruzzese (Dentuzzo) në Cassano Ionio; Giovanni Guidi në Corigliano; Antonio Angelo Pelle në San Luca dhe Romë; Massimo Albanese në Massafra; Franco Pietro Caserta në Catania; nga vëllezërit Edmond dhe Alfred Beqiri dhe Ndue Sokoli në Sibaritide; Jahi Abdul në San Luca dhe në territorin kombëtar; Prine Dobroshi në territorin kombëtar; Arben Velikp në Itali; Mareglen Halka dhe Kapllanaj Fatbardh në Massafra, Catania, Bari dhe Pordenone. Prine Dobroshi në territorin kombëtar; Arben Velikp në Itali; Mareglen Halka dhe Kaplianaj Fathbard në Massafra, Catania, Bari dhe Pordenone. Prine Dobroshi në territorin kombëtar; Arben Velikp në Itali; Mareglen Halka dhe Kaplianaj Fathbard në Massafra, Catania, Bari dhe Pordenone.

Francesco Abbruzzese (Dentuzzo) në Cassano Ionio; Giovanni Guidi në Corigliano; Antonio Angelo Pelle në San Luca dhe Romë; Massimo Albanese në Massafra; Franco Pietro Caserta në Catania; nga vëllezërit Edmond dhe Alfred Beqiri dhe Ndue Sokoli në Sibaritide; Jahi Abdul në San Luca dhe në territorin kombëtar; Prine Dobroshi në territorin kombëtar; Arben Velikp në Itali; Mareglen Halka dhe Kaplianaj Fathbard në Massafra, Catania, Bari dhe Pordenone. Prine Dobroshi në territorin kombëtar; Arben Velikp në Itali; Mareglen Halka dhe Kaplianaj Fathbard në Massafra, Catania, Bari dhe Pordenone. Prine Dobroshi në territorin kombëtar; Arben Velikp në Itali; Mareglen Halka dhe Kaplianaj Fathbard në Massafra, Catania, Bari dhe Pordenone.

Emrat e shqiptarëve të dyshuar si të përfshirë në grupin e trafikimit të drogës:

Ago Branoj, lindur në Shqipëri
Aliraj Adrian, lindur në Shqipëri
Baja Klodyan, i lindur në Shqipëri
Baja Olsi, i lindur në Shqipëri
Baja Fatjon, lindur në Shqipëri
Bashaj Jenla, lindur në Shqipëri,
Begaj Engjell, lindur në Shqipëri,
Begu Andi, lindur në Shqipëri,
Bejtullahu Fitim, lindur në Kosovë,
Beqiraj Lorenc , lindur në Shqipëri,
Beqiri Alfred, lindur në Shqipëri,
Beqiraj Azad, lindur në Kosovë,
Beqiri Edmond, lindur në Shqipëri,
Biberaj Luan, lindur në Shqipëri,
Capollari Flamur, i lindur në Shqipëri
Cucaj Uran, lindur në Shqipëri,
Culli Ledian, lindur në Shqipëri,
Dinushi Elvis, lindur në Shqipëri
Dobroshi Princ, lindur në Kosovë,
Domi Hyqmet, lindur në Shqipëri,
Dragoshi Elton, lindur në Shqipëri,
Drazhi Kujtim, lindur në Shqipëri
Drazhi Neritan, lindur në Shqipëri
Elezaj Arben, lindur në Tiranë,
Elezi Shkqetim, lindur në Shqipëri,
Enveri Ali, lindur në Shqipëri
Flamuraj Julian, lindur në Shqipëri,
Frroku Aleksander, lindur në Shqipëri,
Gubetini Shpitar, i lindur në Kosovë,
Gunes Seyren, i lindur në Kosovë,
Halka Marenglen, i lindur në Shqipëri,
Haxhiraj Edison, i lindur në Shqipëri,
Haxhiraj Edmond, i lindur në Shqipëri,
Haxhiraj Emiliano, i lindur në Shqipëri,
Hajdini Bashkim, i lindur në Shqipëri,
Haxhiajdini Mustafa, i lindur në Kosovë,
Hasani Klajdi Ismail, i lindur në Shqipëri,
Haziri Fitim, i lindur në Kosovë,
Hyseni Arson, i lindur në Shqipëri,
Hyseni Erjona, i lindur në Shqipëri,
Dingler Izet, i lindur në Kosovë,
Hyseni Jasin, i lindur në Shqipëri,
Hyseni Ruzhdjie, i lindur në Shqipëri,
Hyseni Skender, lindur në Kosovë,
Hoti Ibrahim, lindur në Shqipëri,
Hoxha Artur, lindur në Shqipëri,
Hoxha Nevrus, lindur në Shqipëri,
Hoxha Saimir, lindur në Shqipëri,
Hoxha Ylli, lindur në Shqipëri,
Igrishta Alfred, lindur në Kosovë,
Igrishta Avni, lindur në Kosovë,
Imeri Gzim, i lindur në Kosovë,
Ismaili Adnan, i lindur në Kosovë,
Isufi Albert, i lindur në Shqipëri,
Jahelezi Dritan, i lindur në Shqipëri,
Jesku Erlis, i lindur në Shqipëri,
Kajdo Julian, i lindur në Shqipëri,
Kapllanaj Fatbardh, i lindur në Shqipëri,
Kazanxhi Valbona, lindur në Shqipëri,
Kola Valmir, lindur në Shqipëri,
Lala Oltion, lindur në Shqipëri,
Latifaj Kleanthi, lindur në Shqipëri
Leka Afrim, lindur në Kosovë,
Leke Leandrit, i lindur në Kosovë,
Likaj Daniel, i lindur në Shqipëri,
Licaj Sandri, i lindur në Shqipëri,
Likaj Spartak, i lindur në Shqipëri,
Malevi Ludovic, lindur në Shqipëri,
Maskaj Argon, lindur në Shqipëri,
Maskaj Lefter, lindur në Shqipëri,
Matoshi Zamir, lindur në Shqipëri,
Mangaj Elidon, lindur në Shqipëri,
Mangaj Erjon, lindur në Shqipëri,
Mucaj Arjian, lindur në Shqipëri,
Murataj Roland, lindur në Shqipëri,
Musai Fatmir, lindur në Shqipëri,
Mustafa Afrim, lindur në Kosovë,
Myftiu Denis, i lindur në Shqipëri,
Nasufi Denis, i lindur në Shqipëri,
Pelari Kristaq, lindur në Shqipëri,
Premtaj Eduart, lindur në Shqipëri,
Get Ardjan, lindur në Shqipëri,
Get Nikoll, lindur në Shqipëri,
Get Ardiana, lindur në Shqipëri, banues në Corigliano,
Preteni Nexhat, lindur në Kosovë,
Prifti Arjan, lindur në Shqipëri,
Prifti Dritan, i lindur në Shqipëri,
Qata Mikelm i lindur në Shqipëri,
Radoncic Sefcet, i lindur në Kosovë,
Ramadani Iljaz, lindur në Kosovë,
Tahirllari Lulezim, lindur në Shqipëri,
Tahirllari Mondi, lindur në Shqipëri,
Toshkollari Eduart, lindur në Shqipëri,
Tota Halil, lindur në Shqipëri,
Veizo Muco Myftar, lindur në Shqipëri
Veliko Arben Ali, lindur në Shqipëri,
Xhixha Artan, lindur në Shqipëri,
Xhixha Roland, lindur në Shqipëri,
Yzeiri Niko, lindur në Shqipëri,
Zanaj Armando, lindur në Shqipëri,
Zanaj Pilo, lindur në Shqipëri,
Zanaj Valentina, lindur në Shqipëri,
Zeneli Zenelm i lindur në Kosovë,
Zeneli Zahir, i lindur në Kosovë,|
Zjkaj Ermal, i lindur në Shqipëri

Listën e plotë mund ta shihni këtu: https://www.corrieredellacalabria.it/z-sb/item/266773-clan-alleati-per-inondare-di-droga-la-piana-di-sibari-237-indagati-i-nomi/?fbclid=IwAR0X3NqGJIxje4yTjk7EQ0_cC5fvD7ADcn3zv-EUKV0GYaXHC1TTqpDr48I

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012412071228027
array(1) { ["section"]=> string(114) "megahetimi-karaburun-i-prokurorise-italiane-237-te-dyshuar-per-trafik-droge-mes-tyre-qindra-shqiptare-emrat-221676" }