MEGAOPERIACIONI/ Shkatërrohet grupi i trafikantëve të drogës, mes 11 të arrestuarve edhe dy SHQIPTARË (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 10:58 04-06-2020 MEGAOPERIACIONI/ Shkatërrohet grupi i trafikantëve të drogës, mes 11 të arrestuarve edhe dy SHQIPTARË (EMRAT) Ilustruese

Policia e Shtetit ka njoftuar se së bashku me policinë italiane ka bërë të mundur arrestimin e 11 personave që merreshin me trafikimin e lëndëve narkotike.

Ndër të arrestuarit janë edhe dy shqiptarë, pjesë e këtij grupi të strukturuar kriminal, ndërsa bëhte me dije se 9 nga të arrestuarit janë vënë në pranga në Itali dhe 2 në Shqipëri.

Gjatë operacionit, nga Policia e Shtetit u kapën shtetasit Florjan Palaj, 32 vjeç, lindur në Shkodër dhe Ilia Deda, 49 vjeç, lindur në Cërrik.

Njoftimi i Policisë:

Policia e Shtetit

Një tjetër operacion ndërkombëtar finalizohet me sukses.

Finalizohet operacioni policor i përbashkët Itali-Shqipëri, i koduar "ZAD".

Operacioni për goditjen e një grupi kriminal që operonte në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike kokainë.

Vihen në pranga në Itali e Shqipëri, 11 persona, dy prej të cilëve u kapën në territorin shqiptar.

Në operacion në Shqipëri, Departamenti i Policisë Kriminale, Interpol Tirana, DVP Tiranë, Elbasan e Shkodër, në bashkëpunim me Interfocën Italiane në Shqipëri dhe Interpol Romën.

Në kuadër të operacionit policor ndërkombëtar të koduar “ZAD", Policia e Shtetit përmbushi me sukses detyrimet e saj.

Si rezultat, gjatë orëve të para të mëngjesit, në Itali dhe Shqipëri u bë ekzekutimi i 11 urdhrave të arrestit të lëshuara për pjesëtarët e një grupi kriminal në fushën e narkotikëve, 9 prej të cilëve u kapën në Itali dhe 2 në Shqipëri.

Gjatë operacionit, nga Policia e Shtetit u kapën shtetasit F. P., 32 vjeç, lindur në Shkodër dhe I. D, 49 vjeç, lindur në Cërrik.

Gjykata e Hetimeve Para-Gjyqësore në Pistoia, Itali, ka lëshuar urdhër-arreste për 11 persona, ndërmjet tyre edhe këta dy shtetas, për veprën penale "Posedim dhe kontrabandim i paligjshëm i drogave, kryesisht kokainë" kryer në bashkëpunim. Maksimumi i dënimit 20 vjet burg.

Shtetasi F. P. ka luajtur rolin e tij si ndërmjetësues mes disa shtetasve shqiptarë të raportuar si blerës të pakove më kokainë, vepër penale të cilën e ka kryer në bashkëpunim me shtetas të tjerë, ndërsa shtetasi I. D., duke vepruar në rolin e rishitësit të lëndës narkotike, në bashkëpunim me shtetas  shqiptarë dhe italianë ishte përgjegjës për mbledhjen dhe nxjerrjen në shitje të pakove me kokainë, sasi e siguruar dhe e ruajtur nga shtetas të tjerë shqiptarë.

Policia e Shtetit është e vendosur që të bashkëpunojnë ngushtësisht me partnerët për të luftuar me ashpërsi krimin e organizuar dhe terrorizmin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097448825836182
array(1) { ["section"]=> string(112) "megaoperiacioni-shkaterrohet-grupi-i-trafikanteve-te-droges-mes-11-te-arrestuarve-edhe-dy-shqiptare-emrat-209021" }