Mehdi Malka, “Marr guximin t’ju them”

Publikuar tek: kulture-art, më 16:46 23-02-2015 Mehdi Malka, “Marr guximin t’ju them”

Teatri Kombëtar Eksperimental “Spahivogli” do të risjellë në skenë në datat 26 dhe 27 shkurt monodramën “Marr guximin t’ju them”, interpretuar nga aktori i mirënjohur Mehdi Malka.

Vepra merr përsipër që të analizojë marrëdhëniet e njeriut me veten e tij dhe ata që e rrethojnë. Këtë mundohet ta bëjë me një gjuhë të thjeshtë; herë me fjalë të urta populllore e herë me lojra populllore. Duke u nisur nga këto nxjerr dilemën e madhe se çdo të bëjmë me këtë tranzicionin e madh që na ka ngelur në derë?!”

Lënia e personazhit në konturet e anonimatit dhe satira gati e përvuajtur, krijojnë harkun e parabolës dramatike që shoqëron shfaqjen nga fillimi në fund.

Monodrama “Marr guximin…” është një sintezë e eseve satirike të librit “ Shënime Pornolitike ”, të autorit Vangjel Kozma, e botuar në vitin 1999.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.056915044784546
array(1) { ["section"]=> string(39) "mehdi-malka-marr-guximin-t-ju-them-4224" }