“Meqë po flitet shumë për Dibrën...”, këshilltari i Ramës na kujton një fakt interesant

Publikuar tek: kulture-art, më 06:37 13-09-2016 “Meqë po flitet shumë për Dibrën...”, këshilltari i Ramës na kujton një fakt interesant

Këshilltari për Trashëgiminë i kryeministrit Rama, Artan Shkreli pas zgjedhjeve lokale në Dibër na kujton një fakt shumë interesant.

“Meqë po flitet shumë për Dibrën (DEBORUS) nga ne vdekatarët që na ka takuar të mbushim skenën e Orbi-t të shek XX-XXI), ju kujtoj se DIBRA është ndër qendrat më të vjetra e të rralla hinterlandit tonë që nuk e ka ndërruar emrin me të cilin shfaqet të paktën që në kohë të Ptolemeut... dmth bashkë me emrin e Albanëve.
(këtu, tek "Tabula X" e Ptolemeut, shek II, si dhe ndër fjalorët historike të toponomastikës)”, shkruan Shkreli.

shk1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027637004852295
array(1) { ["section"]=> string(87) "meqe-po-flitet-shume-per-dibren-keshilltari-i-rames-na-kujton-nje-fakt-interesant-52728" }