Merkel do të kandidojë për herë të katërt në 2017

Publikuar tek: bota, më 15:13 01-08-2015 Merkel do të kandidojë për herë të katërt në 2017

Kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila është në krye të qeverisë gjermane që prej vitit 2005, ka vendosur të kandidojë për një mandat të katërt dhe ka filluar planifiket e saj për fushatën e vitit 2017.

Kancelarja aktualisht ndodhet me pushime në Alpet e Italisë ndërsa nuk ka bërë ndonjë koment publik nëse do të kandidojë sërish, Merkel e ka lënë të kuptohet një gjë të tillë në fjalimin e saj në Koln, në vitin 2014. Ajo konsiderohet si një nga udhëheqësit më pupullorë dhe më të pazakontë në postin e Kancelarit në Gjermani ku nuk ka kufizime mandatesh.

Ish lideri i CDU-së, Helmut Kohl ka qëndruar për 16 vite derisa humbi përballë Gerhard Shreder i Social Demokratëve (SPD), por asnjë prej të dyve nuk ka qenë kaq popullor sa Angela Merkel.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012721061706543
array(1) { ["section"]=> string(55) "merkel-do-te-kandidoje-per-here-te-katert-ne-2017-17499" }