Merkel e Hillary Clinton urojnë Biden, Vuçiç e fton në Serbi

Publikuar tek: bota, më 22:55 20-01-2021 Merkel e Hillary Clinton urojnë Biden, Vuçiç e fton në Serbi Joe Biden dhe Aleksandar Vuçiç

Mes personaliteteve të botës që kanë uruar Presidentin e 46-të të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është edhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel. 

"Unë pres që të hapet një kapitull i ri në miqësinë dhe bashkëpunimin gjermano-amerikan. Urimet më të ngrohta për Joe Biden dhe Kamala Harris, inaugurimi i sotëm ishte një festë e vërtetë e demokracisë amerikane,” shtoi Merkel në një reagim të postuar nga zëdhënësi i saj, Steffen Seibert.

Mesazh urimi ka mbërritur edhe nga ish-sekretarja e shtetit dhe kandidatja e demokratëve në vitin 2016, Hillary Clinton. Ajo shkruan se Joe Biden është krijuar për këtë moment, ndërsa shtoi se është njeriu i duhur për SHBA-në.

“Unë mendoj se momenti dhe personi janë krijuar për njëri-tjetrin. Unë isha aq i lehtësuar dhe mirënjohës që ishim në gjendje të festonim transferimin e pushtetit në një mënyrë paqësore, e cila ka qenë një shenjë dalluese e vendit tonë. Kjo nënkuptonte një arritje të madhe për kaq shumë amerikanë që të shihnin ceremoninë e zhvilluar në platformën ku vetëm disa javë më parë persona të dhunshëm dhe terroristë ishin përpjekur të ndalonin demokracinë, kështu që më preku vërtet zemrën.” Ai sjell një ndjenjë të thellë ndjeshmërie, të marrë nga nga përvojat e tij personale. Por është pjesë e karakterit të tij që të dëgjojë njerëzit, njerëzit, të përpiqet t’i ngrejë ata lart. Dhe unë mendoj se vendi ynë tani ka nevojë për një udhëheqës të kujdesshëm, të dhembshur, empatik. Dhe Joe Biden është e gjitha kjo," përfundoi Clinton.


Ndërkaq homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiç e ka ftuar Biden që të vizitojë sa më shpejt Serbinë.

"Deri më tani janë shënuar përvjetorë të rëndësishëm nga historia e përbashkët," duke kujtuar shembuj të aleancës mes dy vendeve në anën e së vërtetës dhe drejtësisë.

Këta shembuj, sipas tij, “ka qenë një nxitje për Serbinë, që të përpiqej t’i kthejë marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara në nivelin e një partneriteti të vërtetë, megjithë gjurmët nga kohërat e keqkuptimit dhe mosmarrëveshjeve”.Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin dhe futet në Shtëpinë e Bardhë
Jo vetëm urime! Joe Biden merr kërkesa të 'çuditshme' nga shtetet aleate dhe armike të SHBA-së »
Article Logic
Execution time: 0.011421918869019
array(1) { ["section"]=> string(66) "merkel-e-hillary-clinton-urojne-biden-vucic-e-fton-ne-serbi-235774" }