Merkel mbërrin në Athinë, çfarë diskutoi me Tsipras për Shqipërinë

Publikuar tek: bota, më 19:49 10-01-2019 Merkel mbërrin në Athinë, çfarë diskutoi me Tsipras për Shqipërinë

Gjatë ditës së sotme është realizuar takimi i shumëpritur mes kancelares gjermane Angela Merkel  dhe kryeministrit të Greqisë Alexis Tsipras.

Ky takim ishte një surprizë e madhe për të gjithë, pasi viteve të fundit raportet mes Merkelit dhe dhe Tsipras kanë qenë jo të mira.

Merkel është shprehur mirënjohëse ndaj Tsipras. Ata kanë diskutuar për stabilitetin në rajon. Ndër të tjera kanë folur për ecurinë europianë të Shqipërisë.  

Sipas Merkel, Athina është një mbështetje e madhe në vizionin për Ballkanin Perëndimor.

‘Mirënjohje Tsipras për stabilitetin në rajonin ballkanik, me zgjidhjen e vështirë të çështjes së emrit, por që ofron qartësi në Gjermani, çel rrugën e anëtarësimit të Maqedonisë Veriore (këtë emër përdori) në NATO. Pozitive zgjidhja edhe për Greqinë, si shenjë progresi për vendin’, ka thënë kancelarja. 

Angela Merkel po rikthehet në Athinë pas 6 viteve, hera e fundit kur ajo ka qenë në kryeqytetin grek ishte viti 2012

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012046098709106
array(1) { ["section"]=> string(72) "merkel-mberrin-ne-athine-cfare-diskutoi-me-tsipras-per-shqiperine-148279" }