Merkel në “telashe”, fillon negociatat për formimin e qeverisë

Publikuar tek: bota, më 18:56 06-10-2017 Merkel në “telashe”, fillon negociatat për formimin e qeverisë

Konservatorët e kancelares, Angela Merkel do të takohen të dielën me qëllim për të tejkaluar përplasjet, pasi sondazhet tregojnë se shumica e gjermanëve mbështesin kritikat që bëjnë thirrje për të vendos kontrolle mbi ardhjet e refugjatëve.

Sondazhi, i publikuar sot, tregon se shumica e gjermanëve mbështesin krijimin e një limiti mbi refugjatët që duhet të hyjnë në vend, një çështje kryesore në takimin që parashikohet në fundjavë dhe që ndan Kristian Demokratët (CDU) e Mrekelit dhe liderët bavarezë të Unionit Kristian Social (CSU), shkruan atsh.

Aleatët do të takohen për të arritur në zgjidhjen e mopërputhjeve në disa çështje, përfshirë kujdesin për të moashuarit dhe pensionet, para se të fillojnë bisedimet për krijimin e koalicionit qeverisës me ambientalistët e Gjelbërt dhe partinë liberale Demokratët e Lirë (FDP).

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012892007827759
array(1) { ["section"]=> string(65) "merkel-ne-telashe-fillon-negociatat-per-formimin-e-qeverise-94981" }