Merkel paralajmëron kryeministren e re të Britanisë: Nuk ka treg unik pa lëvizjen e lirë

Publikuar tek: bota, më 15:53 12-07-2016 Merkel paralajmëron kryeministren e re të Britanisë: Nuk ka treg unik pa lëvizjen e lirë

Kush dëshiron të ketë akses në tregun unik evropian duhet të pranojë si shkëmbim të gjitha liritë themelore, përfshirë edhe atë të lëvizjes së lirë të njerëzve, deklaroi sot kancelarja gjermane, Angela Merkel gjatë një diskutimi përpara trupit diplomatik të akredituar në Gjermani, në një nënkuptim të hapur ndaj Britanisë së Madhe pas Brexitit dhe pak orë nga marrja e postit të kryeministrit nga ana e kryekonservatores së sapozgjedhur, Theresa May.

“Ishte e qartë se nuk do të ishte e lehtë”, tha Merkel duke iu referuar Brexitit.

”Por, me liderë të tjerë evropianë e kemi gjetur zgjidhjen. Bashkëpunimi të shpërblen dhe për këtë, të gjithë këtu në Evroëp janë të bindur”, theksoi ajo.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sekuestrohen 800 kg drogë, arrestohen 2 shqiptarë
Schweinsteiger i jep fund beqarisë, martohet me tenisten serbe Ana Ivanoviç »
Article Logic
Execution time: 0.011574029922485
array(1) { ["section"]=> string(93) "merkel-paralajmeron-kryeministren-e-re-te-britanise-nuk-ka-treg-unik-pa-levizjen-e-lire-46344" }