Merret VENDIMI i madh, ky shtet vendos mbylljen e Instagramit

Publikuar tek: bota, më 11:14 03-01-2019 Merret VENDIMI i madh, ky shtet vendos mbylljen e Instagramit

Gjykata në Iran ka vendosur të bllokojë përdorimin e rrjetit social më të popullarizuar të planeti, Instagram.

Zëvendësprokurori i përgjithshëm iranian, Javad Javidniy deklaroi se vendimi në fjalë tashmë është miratuar por se ende nuk është zbatuar.

Javidniy tha se autoritetet iraniane kishin premtuar më parë të bllokonin përmbajtjet e rrjetit në fjalë përmes një filtri të mençur, por kjo nuk u bë për shkak të kostos së lartë.

“Tani kemi vendimin e gjyqësorit me të cilën kjo platformë mbyllet. Shumica e anëtarëve të Këshillit Suprem të Sigurisë Kibernetike gjithashtu beson se aksesi duhet të bllokohet”, tha Javidniy.

Ministri i Komunikacionit dhe Teknologjisë Informative, Javad Azari Jahromi, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas takimit të Këshillit të Ministrave të këtij vendi, tha se popullit iranian duhet t’i tregohet pse bllokohet qasja në Instagram, apo njerëzit duhet të dinë se çfarë sjellë ndalimi.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099251270294189
array(1) { ["section"]=> string(67) "merret-vendimi-i-madh-ky-shtet-vendos-mbylljen-e-instagramit-147351" }