Mes 5 kandidaturave, ja kujt i jep çmimin “shkrimtari më i mirë i vitit” ministrja Kumbaro dhe shuma e parave që i akordohet

Publikuar tek: kulture-art, më 14:41 14-12-2016 Mes 5 kandidaturave, ja kujt i jep çmimin “shkrimtari më i mirë i vitit” ministrja Kumbaro dhe shuma e parave që i akordohet

Mes pesë kandidaturave, Ministria e Kulturës e drejtuar nga Mirela Kumbaro i ka dhënë çmimin “shkrimtari më i mirë i vitit 2015”, Bashkim Shehut, djalit të ish kryeministrit të diktaturës Mehmet Shehu. Bashkim Shehu është autor i librit “Fjalor udhëzues për misterin e dosjeve”,dhe çmimi iu dha me motivacionin “për gjetjen e vecantë artistike që përthyen labirintet e errëta historike në një labirint romanor me një dimension mitik dhe universal”, siç u shpreh Kumbaro.

Shehu, sikuese Bob Dylan nuk ishte i panishëm në ceremoni pasi, jeton në Spanjë por  i nisi një letër falenderimi ministres Kumbaro.

Edit Dibra fitoi çmimin “përkthimi më i mirë”  për shqipërimin e “Robinja” të Marcel Proust. Vlera monetare që Ministria e Kulturës jep për këto çmime letrare është 5 milionë lekë për krijimtarinë më të mirë letrare dhe 3 milion lekë për përkthimin.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027790069580078
array(1) { ["section"]=> string(127) "mes-5-kandidaturave-ja-kujt-i-jep-cmimin-shkrimtari-me-i-mire-i-vitit-ministrja-kumbaro-dhe-shuma-e-parave-qe-i-akordohet-62634" }