Mesazhi i fortë i Papës teksa kalonte në kampin famëkeq të ‘’Auschwitz’’-it (VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 13:04 29-07-2016

Papa Françesku kalon i vetëm duke u lutur, rreth kampit të përqendrimit dhe zhvarrosjes të Auschwitz-Birkenau, aty ku u vranë 1.1 milion njerëz, pjesa më e madhe e të cilëve ishin hebrenj. Këtë e bëri gjatë ditës së tretë të vizitës që shënon 1.050 vjetorin e pranimit të krishtërimit nga Polonia.

Papa i kaloi portat vetëm, veshur me rroba të bardha dhe Skullcap. Papa Françesku takoi edhe të mbijetuarit e moshuar të kampit, duke i puthur ata në faqe dhe bisedoi me ta me zë të ulët.

Pas takimit me ta, ai ndezi një qiri në Murin e Vdekjes, aty ku të burgosurit u ekzekutuan nga nazistët.

Sipas BBC, Papa Françesku është i treti Papë që ecën nëpër portën kryesore të Aushvicit, me mbishkrimin e tij famëkeq "Arbeit Macht Frei", Puna ju çliron.

Por ndryshe nga paraardhësit e tij gjermanë dhe polakë, ai nuk ka folur në lidhje me tmerret që kanë ndodhur atje, raporton për ‘’BBC’’-në Adam Easton nga Varshava.

Papa Françesku u tha qindra e mijëra njerëzve mesazhin e fortë. "Një zemër e mëshirshme hapet për të mirëpritur refugjatët dhe emigrantët", tha i menduar Papa, duke dhënë kështu edhe mesazhin e tij për qeverinë polake, e cila është kundër pritjes së emigrantëve.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01186203956604
array(1) { ["section"]=> string(83) "mesazhi-i-forte-i-papes-teksa-kalonte-ne-kampin-famekeq-te-auschwitz-it-video-48095" }