Mesha historike e Papës në Egjipt, masa të rrepta sigurie

Publikuar tek: bota, më 17:25 30-04-2017 Mesha historike e Papës në Egjipt, masa të rrepta sigurie

Në ditën e dytë të vizitës së tij në Egjipt, Papa Françesku ka mbajtur meshën në një stadium në Kairo. Mesha është shoqëruar nën masa të rrepta sigurie, për shkak të frikës për sulme të mudëshme nga grupe terroriste që veprojnë në lindjen e mesme.

Prania në stadium për të ndjekur meshën e shenjtë u kondisderua e lartë dhe Papa i përshëndeti të pranishmit më një xhiro më makinë golfi të hapur.

Egjipti është një nga vendet me popullsinë më të madhe katolike në Lindjen e Mesme shkruan VoA. Në Egjipt popullta e krishterë kopte është ndër më të vjetrat në të gjthë botën, por që në vitet e fundit po has në një sërë vështirsish të mëdha, për shkak të përndjekjes dhe sulmeve të vazhdueshme. Ata kanë qenë në shënjestër të sulmeve të ISIS.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Thellohet censura në Turqi, qeveria bllokon aksesin në Wikipedia pa ndonjë arsye
Stili i bluzave seksi me stilin “Putin” (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.011445999145508
array(1) { ["section"]=> string(62) "mesha-historike-e-papes-ne-egjipt-masa-te-rrepta-sigurie-76975" }