Mësimi online prej Covid, doktori i njohur ngre alarmin: Interneti po ‘kërcënon’ fëmijët

Publikuar tek: bota, më 09:40 16-04-2020 Mësimi online prej Covid, doktori i njohur ngre alarmin: Interneti po ‘kërcënon’ fëmijët Ilustruese

Interneti prej kohësh është kthyer në një kërcënim për fëmijët. Veçanërisht tashmë që pandemia Covid-19 po gjunjëzon botën, fëmijët janë më shumë se asnjëherë të varur nga teknologjia pasi po kalojnë një pjesë të madhe të kohës në të.

 

Kjo për faktin se ata janë të detyruar që edhe mësimin gjatë kësaj periudhe ta zhvillojnë online. Më shumë se 1.5 miliardë fëmijë dhe të rinj janë prekur nga mbyllja e shkollave në të gjithë botën. Shumë nga këta tani po e zhvillojnë mësimin në internet. 

Por doktori i njohur Howard Taylor ka ngritur shqetësimin se jo të gjithë fëmijët kanë njohuritë, aftësitë dhe burimet e nevojshme për ta mbajtur veten të sigurt nga interneti.

"Pandemia e koronavirusit ka çuar në një rritje të paprecedentë të kohës para ekranit. Mbyllja e shkollave dhe masat e rrepta të kontrollit, do të thotë që gjithnjë e më shumë prindër mbështeten tek teknologjia dhe zgjidhjet digjitale, në mënyrë që fëmijët e tyre të kryejnë detyrat e shkollës, të argëtohen si dhe të lidhen me botën e jashtme. Por jo të gjithë fëmijët kanë njohuritë, aftësitë dhe burimet e nevojshme për ta mbajtur veten të sigurt në internet", tha doktor Hoëard Taylor. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013293981552124
array(1) { ["section"]=> string(91) "mesimi-online-prej-covid-doktori-i-njohur-ngre-alarmin-interneti-po-kercenon-femijet-202774" }