Mësuesja me kancer, reagon deputeti i PD: Nuk mungon vetëm herceptina. Ja si është gjendja në QSUT

Publikuar tek: politike, më 14:08 14-01-2018 Mësuesja me kancer, reagon deputeti i PD: Nuk mungon vetëm herceptina. Ja si është gjendja në QSUT

Depueti i PD, Tritan Dhehu ka reguar pas rastit të mësues që vuante nga kanceri në Rrëshen. Ditën e djeshme mësuesja i bëri të ditur kryeministrit Rama se për shkak se në QSUT mungojnë ilaçet ajo nuk po merr mjekimin e duhur.

Ndërsa Tritan Shehu shprehet se nuk mungon vetëm herceptina që tha mësuesja, por edhe një sërë ilaçesh të tjera.

“Nuk mungon vetëm Herceptina, por ka një krizë për të gjithë kemiopreparatet e shtrenjta.
Mungon edhe Radioterapia korrekte dhe e përshtatshme për shumicën e pacienteve”, shprehet Shehu.

Reagimi i plotë:

Z.Rama, tragjedia e arsimtares nga rresheni eshte e lidhur me varferine absolute te shendetesise.

Nje arsimtare me nje patologji tumorale i ankohet Kryeministrit per mungesen e Herceptines.
Asgje e re dhe e cuditeshme ketu per sistemin tone shendetesor ne nivelet e varferise Afrikane e me spekullimeve shkaterruese.
Nuk mungon vetem Herceptina, por ka nje krize per te gjithe kemiopreparatet e shtrenjta.
Mungon edhe Radioterapia korrekte dhe e pershtatshme per shumicen e pacienteve.
Buxheti i yne nuk mbulon as nevojat e 45% te pacienteve per Kemioterapi, pa folur per ate te personalizuar, qe jemi shume larg.
Sa perqind e pacienteve, qe duhet te trajtohen me Radioterapi, flas per Akselerator Linear se ky perdoret sot, u sigurohet kjo nga publiku?
Shume pak!
Dhe dicka, kujdes nga importet paralele te Kemiopreparateve e medikamenteve te kushtueshme, fatkeqesisht nje praktike e ndeshur kjo gjate qeverisjes suaj Z.Rama!

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012372016906738
array(1) { ["section"]=> string(102) "mesuesja-me-kancer-reagon-deputeti-i-pd-nuk-mungon-vetem-herceptina-ja-si-eshte-gjendja-ne-qsut-106523" }