Meta dekoron bilbilin e këngës gjirokastrite Petrit Lulo me titullin “Mjeshtër i Madh”

Publikuar tek: politike, më 15:20 22-01-2021 Meta dekoron bilbilin e këngës gjirokastrite Petrit Lulo me titullin “Mjeshtër i Madh”

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar me titullin “Mjeshtër i Madh” këngëtarin e mirënjohur gjirokastrit Petrit Lulo.

“Në vlerësim të kontributeve të shquara në prezantimin e këngëve popullore shqiptare, veçanërisht atyre të krahinës së Jugut, duke spikatur si pasardhës i denjë i iso-polifonisë toske. Me mirënjohje ndaj këngëtarit popullor me zë të ëmbël e melodioz, kumbues e me timbër të pastër, i cili me këngët dhe vlerat e tij të veçanta të interpretimit, ka ngritur më lart madhështinë e kalasë së Argjiros”, thuhet në motivacionin e dhënies së titullit.

Në fjalën përshëndetëse të mbajtur në ceremoninë solemne të organizuar me këtë rast, në prani të familjarëve dhe personaliteteve të shquara të artit dhe muzikës, Presidenti Meta tha: “Të nderuar pjesëmarrës, kam kënaqësi të veçantë të vlerësoj sot një artist të madh, shumë të dashur e të vlerësuar nga publiku shqiptar, Petrit Lulo.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nesër mund të të vijë radha ty! Basha paralajmëron qytetarët: Ja pse Rama duhet të largohet (VIDEO)
KAS i heq gjobën prej 1500 lekësh kreut të Kadastrës në Lushnje, asnjë masë për deputetin Bujar Çela »
Article Logic
Execution time: 0.011514902114868
array(1) { ["section"]=> string(91) "meta-dekoron-bilbilin-e-kenges-gjirokastrite-petrit-lulo-me-titullin-mjeshter-i-madh-235977" }