Meta dhe ndërkombëtarët kërkuan Venecian, Kuvendi s’pyet, voton sot ndryshimet në Kodin Zgjedhor (RENDI I DITËS)

Publikuar tek: aktualitet, më 08:34 29-10-2020 Meta dhe ndërkombëtarët kërkuan Venecian, Kuvendi s’pyet, voton sot ndryshimet në Kodin Zgjedhor (RENDI I DITËS)

Mozhoranca pritetet që ditën e sotme në Kuvend të rrëzojë dekretin e presidentit Ilir Meta, i cili kthehu për rishqyrtim ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Kuvendi i Shqipërisë mblidhet sot në orën 10:00, në rendin e ditës janë 10 çështje që pritet të diskutohen dhe votohen, mes tyre është edhe votimi për dekretin e kthyer të presidentit Meta.

Dhe pse ndërkombëtarët bënë thirrje që mos votohet në Kuvend Kodi Zgjedhor pa opinionin e Komisionit të Venecias, duket se është vendosur që Kodi Zgjedhor të votohet sot.

Kujtojmë që dy ditë më parë Komisioni i Ligjeve e rrëzoi dekretin e Metës, me15 vota kundër dhe 2 pro për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Rendi i ditës në Kuvend:

Miratim i procesverbalit te seances plenare te dates 22.10.2020

2. Njoftim i çeshtjeve te depozituara ne Kuvend per shqyrtim

3. Interpelance me ministrin e Shtetit per Rindertimin kerkuar nga deputeti Halit Valteri.

4. Akt normativ me fuqine e ligjit nr. 31, date 7.10.2020 "Per faljen e masave administrative me karakter ndeshkues te vendosura gjate periudhes se infeksionit te shkaktuar nga COVID-19 dhe familjeve te demtuara nga fatkeqesite natyrore".

5. Projektligj "Per disa shtesa dhe ndryshime ne ligjin nr. 108/2014 "Per Policine e Shtetit" te ndryshuar"''.

6. Projektligj "Per disa shtesa dhe ndryshime ne ligjin nr. 7895, date 27.01.1995, "Kodi Penal i Republikes se Shqiperise", i ndryshuar"''.

7. Projektligj "Per ratifikimin e marreveshjes se angazhimit, ndermjet Keshillit te Ministrave te Republikes se Shqiperise, perfaqesuar nga ministria e Shendetesise dhe Mbrojtjes Sociale, dhe Aleances GA VI, per pjesemarrjen ne strukturen globale te qasjes ne vaksinat COVID-19 (Covax Facility)".

8. Dekret nr. 11. 797, date 22.10.2020 "Per kthimin per rishqyrtim ne Kuvend te ligjit nr. 118/2020 "Per disa shtesa dhe ndryshime ne ligjin nr. 10.019, date 29.12.2008 "Kodi Zgjedhor i Republikes se Shqiperise"te ndryshuar"''.

9. Projektvendim "Per miratimin e struktures, organikes dhe kategorizimit te pozicioneve te punes te

Komisionit te Prokurimit Publik (KPP)".

10.Diskutime per 9 ceshtje jashte rendit te <lites (60').

III. Ngarkohet Sekretari i Pergjithshem per marrjen e masave mbrojtese te nevojshme per parandalimin e perhapjes se infeksionit te shkaktuar nga COVID-19 ne seance plenare.

IV. Ngarkohen sherbimet e Kuvendit per publikimin e rendit te <lites te seances plenare, njoftimin e anetareve te Kuvendit me ane te mjeteve te komunikimit elektronik si dhe pergatitjen e dokumentacionit parlamentar qe do te shqyrtohet.

V. Ky urdher hyn ne fuqi menjehere.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Covid-19 ‘futet’ në Qeveri, del pozitive dhe vetëkarantinohet ministrja e rëndësishme e Ramës
Goditën me sende të forta dhe bënë për spital 56-vjeçarin, arrestohen 4 persona në Vlorë »
Article Logic
Execution time: 0.012924909591675
array(1) { ["section"]=> string(115) "meta-dhe-nderkombetaret-kerkuan-venecian-kuvendi-s-pyet-voton-sot-ndryshimet-ne-kodin-zgjedhor-rendi-i-dites-225593" }