Meta i PAFUQISHËM për ndryshimet kushtetuese, ligji ia ndalon që t'i rikthejë për rishqyrtim

Publikuar tek: politike, më 15:37 06-08-2020 Meta i PAFUQISHËM për ndryshimet kushtetuese, ligji ia ndalon që t'i rikthejë për rishqyrtim Ilir Meta

Edhe pse u shpreh i vendosur se ndryshimet kushtetuese të 30 qershorit nuk do t'i miratonte, Presidenti Meta duket se është i pafuqishëm në këtë rast.

Sipas Kushtetutës, ligjet që kanë të bëjnë me rishikimin e Kushtetutës nuk mund të rikthehen për rishqyrtim, duke bërë që Meta të mos ketë asgjë në dorën e tij.

“Presidenti i Republikës nuk ka të drejtë ta kthejë për rishqyrtim ligjin e miratuar nga Kuvendi për rishikimin e Kushtetutës”.  Për këtë arsye, ndryshimet kushtetuese do të hyjnë në fuqi sapo të kalojnë afatet ligjore të përcaktuara dhe botimit në Fletoren Zyrtare", thuhet në nenin 177 pika 6 e Kushtetutës.

Raportohet se ndryshimet kushtetuese nodhen prej disa ditësh në zyrën e Presidentit, por Meta ka vendosur të mos i dekretojë, megjithëse është vetëm çështje kohe që ato të miratohen.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010265827178955
array(1) { ["section"]=> string(98) "meta-i-pafuqishem-per-ndryshimet-kushtetuese-ligji-ia-ndalon-qe-t-i-riktheje-per-rishqyrtim-216294" }