Meta kërkoi anulimin e ligjit për shembjen e Teatrit Kombëtar, Kushtetuesja nis shqyrtimin

Publikuar tek: aktualitet, më 12:27 30-12-2019 Meta kërkoi anulimin e ligjit për shembjen e Teatrit Kombëtar, Kushtetuesja nis shqyrtimin Foto arkivi

Gjykata Kushtetuese ka nisur shqyrtimin e çështjes së Teatrit Kombëtar, pas kërkesës së dorëzuar nga Presidenti Ilir Meta.

Mësohet se Kushtetusja kërkon koment me shkrim deri më datën 22 janar nga Ministria e Financës, Ministria e Kulturës dhe Bashkia Tiranë.

Kujtojmë që Meta kërkoi pezullimin e projektit të teatrit, duke e cilësuar një shkatërrimin e teatrit një krim kombëtar.

‘Dua të theksojë rëndësinë e madhe që akti im sot që i cili është në koherencë të plotë me përpjekjet e mia të vazhduar të qëndrueshme, sistematike, në raport më Kuvendin me qeverinë me institucionet vendore të përfshira në këtë proces kriminal  të kapjes së shtetit në dhunim të rendit kushtetues të vendeve, të akteve dhe marrëveshjeve ndërkombëtare dhe njëkohësisht në kundërshtim të plotë edhe me interesat kombëtare në vendin tonë pasi ligji për shkatërrimin e Teatrit Kombëtarë është  një krim kombëtar, kulturor dhe e gjitha kjo në interesa të asaj që e quajmë oligarki’, ka deklaruar Meta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama u lë detyrë organizatave: Rreziku më i madh është MASHTRIMI! Ilir Hoxholli të kujdeset që ‘haka të shkojë te i zoti’
Aksident i rëndë në aksin Mamurras-Milot/ Makina përplas motoçikletën, humb jetën drejtuesi (EMRI) »
Article Logic
Execution time: 0.01353907585144
array(1) { ["section"]=> string(96) "meta-kerkoi-anulimin-e-ligjit-per-shembjen-e-teatrit-kombetar-kushtetuesja-nis-shqyrtimin-190734" }