Meta për Byronë e Hetimit: Absurde teza se LSI nuk e do krijimin e saj

Publikuar tek: politike, më 21:35 11-02-2016 Meta për Byronë e Hetimit: Absurde teza se LSI nuk e do krijimin e saj

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta ka hedhur poshtë raportimet se LSI-ja ka qenë kundër Byrosë së Hetimit. Në një intervistë për emisionin “Të Paekspozuarit” në Ora News, Meta ka theksuar se miratimi në qeveri i për ngritjen e Byrosë nuk lidhet me vizitën e John Kerry në Tiranë, por një domosdoshmëri për vendin.

“Kam frikë se janë më shumë se të njëanshëm, dëgjova me kokëfortësi një shpjegim edhe në komentin që u transmetua që LSI ka qenë kundër Byrosë në policinë e shtetit, kam dëgjuar vazhdimisht këto ditë absurditete, kam dëgjuar edhe budallallëkun sikur LSI votoi për ngritjen e Byrosë se ka qenë kundër, se do të vijë John Kerry në Tiranë. Janë të njëjtët analistë që frymëzojnë në mënyrë të vazhdueshme një diversion që nuk ekziston realisht, si një marrëdhënie mosbesimi apo si kundërvënia ndaj reformave. Se LSI e ka votuar ngritjen e Byrosë bashkë me PS, më pas e rrëzoi Gjykata Kushtetuese si të papajtueshme me Kushtetutën dhe LSI ka qenë e hapur për ngritjen e Agjencisë. LSI duhet të garantojë efikasitet për çdo Agjenci. Ka një tendencë të njëanshme për të dëmtuar do të thosha fizionominë mjaft pozitive që LSI sjell në politikën shqiptare, që sjell mesazh stabilizues, që e orienton drejt zgjidhjeve, drejt moderimit që politika të japë zgjidhje, jo probleme”, ka deklaruar ndër të tjera Meta

Pjesë nga intervista:

Rakipi: Këto ishin edhe pse ndryshojnë fjalët, pyetjet janë të njëjta. Krasniqi që bëri pyetjet thotë se keni qenë udhëheqës liberal dhe shihet një pamje më shumë klienteliste sesa liberale dhe pyetja tjetër, pra ju duke qenë njeriu garant i qeverisjeve, e keni parë korrektimin si forcim i pozitave tuaja dhe jo si mbrojtës i interesave të qytetarit.

Meta: Nuk ka asnjë shqetësim, i mirëpres të gjitha pyetjet, madje edhe po të mos i kisha dëgjuar këto pyetjet mund të kisha formuluar unë thelbin e pyetjeve. Vazhdoj të jem liberal.

Mendoni se janë të njëanshëm?

Kam frikë se janë më shumë se të njëanshëm, dëgjova me kokëfortësi një shpjegim edhe në komentin që u transmetua që LSI ka qenë kundër Byrosë në policinë e shtetit, kam dëgjuar vazhdimisht këto ditë absurditete, kam dëgjuar edhe budallallëkun sikur LSI votoi për ngritjen e Byrosë se ka qenë kundër, se do të vijë John Kerry në Tiranë. Janë të njëjtët analistë që frymëzojnë në mënyrë të vazhdueshme një diversion që nuk ekziston realisht, si një marrëdhënie mosbesimi apo si kundërvënia ndaj reformave. Se LSI e ka votuar ngritjen e Byrosë bashkë me PS, më pas e rrëzoi Gjykata Kushtetuese si të papajtueshme me Kushtetutën dhe LSI ka qenë e hapur për ngritjen e Agjencisë. LSI duhet të garantojë efikasitet për çdo Agjenci. Ka një tendencë të njëanshme për të dëmtuar do të thosha fizionominë mjaft pozitive që LSI sjell në politikën shqiptare, që sjell mesazh stabilizues, që e orienton drejt zgjidhjeve, drejt moderimit që politika të japë zgjidhje, jo probleme. Dhe si gjithnjë ka mbrojtur interesin publik, edhe kur ka bërë koalicion me PD në 2009 sepse nuk kishte zgjidhje tjetër që garantonte stabilitet në drejtim të reformave edhe në PS ka ndihmuar nga dita e pare e ngritjes së saj që politika mos të shihet bardh e zi, por përmes për të kryer disa proçese në mënyrën me europiane të mundshme, sikundër kur kanë qenë edhe rrotacionet e sjella e LSI mjaft e moralshme, sikur ka qenë edhe dalja në opozitë.Se harrohet ky moment në menyrë luajale dhe vajtja drejt votuesve për të gjykuar në koalicon të ri.LSI nuk ka qenë asnjëherë parti grindavece në koalicion, s’ka bërë prsione të pandershme. Në rastin me PD kur është vënë në diskutim raporti i Shqipërisë me NATO-n, LSI e ka bërë të qartë, vendosi që nuk do të bënte asnjë apo të karakterit ekonomik-social. LSI ka pasur mendimet e saj, ata që dëshirojnë që LSI të prodhojë konflikt dhe pastaj të thonë është problematike si forcë.Ne jemi në një vend ku e respektojmë mendimin ndryshe, por objektiviteti i nderon të gjithë Zoti. Rakipi.

Mendimi ndryshe drejtohet nga politika si maxhoranca dhe opozita. Më lejoni t’ju them se Shkullaku para se të thosha korrektimin se kupton Meta si forcim të pozitave të veta apo interes të qytetarit. Ky është një vit elektoral, vështirë të gjesh në këto 3 vjet Ilir Meta një ekonomist, ish-kryeministër i vendit, një nga 

Sa herë ka folur Petrit Vasili, sa herë ka folur për sigurinë, për çështjet e ekonomisë Luan Rama përveç qëndrimeve të herëpashershme, edhe analistët kanë dëshirë të mbajnë mend vetëm ato që dëshirojnë.

Zoti.Meta, njëlloj si tek telenovelat që po shfaqin televizionet, politikën e ka pushtuar ideja e reformës në drejtësi. Duket sikur një gjë e madhe po zbret nga lart dhe po e shpëton vendin. Çfare është kjo gjendje që po kalon politika, por edhe një pjesë e të huajve? Ambasadori i BE dhe SHBA, duhet të besojmë që pas 25 vjetësh diçka e madhe do të ndodhë me ne?

Është e drejta juaj për ta menduar si të doni dhe vazhdoj të mbetem liberal, jam i habitur se dëgjova dhe në komentin tuaj dhe në pyetjet e kolegëve tuaj, dëgjova në parlament pse po zvarritet reforma në drejtësi dhe më duken normale se reforma në drejtësi po ecën me ritmin e parashikuar. Do të ndodhë diçka e madhe, por nuk do të ndodhë brenda natës. Duhet të jemi shumë realistë.

Jeni nga politikanët më të vështirët për tu komunikuar, mbeteni rob i klisheve.

Unë kur është thënë që reforma në drejtësi do të mbarojë në janar, gjithmonë ka qenë një kalendar që është respektuar dhe mund të ketë lëvizur 2 javë dhe asgjë më shumë, i Komisionit Parlamentar të Posaçëm. Është një reformë shumë e rëndësishme, si të thuash një rithemelim i dimensionit të drejtësisë. Nuk ëhstë e thjeshtë, që do të thotë që do të ketë ndikim në jetën institucionale.

Kush do ta bëjë këtë, përveç faktorëve ndërkombëtar? Detyrat tona janë të ndara, është një repart që shërben, por s’kam lidhje me reformën. Unë kam etikën e jo përgjegjësinë, gazetaria kështu është në të gjithë botën.

Të gjithë jemi të përgjegjshëm.

Në Shqipëri ata që themeluan 25 vjet këtë sistem drejtësie që kemi dhe themelojne një tjetër përfshirë edhe ju totalisht, Saliu, Fatos Nano edhe demokratët rrëzojnë atë që ndërtuan.

Të sjellim të tjerë nga Marsi.

Ambasadorët?

Edhe ata janë të përfshirë, ata shprehin një vullnet politik. Flasim për Euralius, misioni i BE-së i specializuar. Duam të hyjmë në BE, duam të përmirësojmë sistemin e drejtësisë sipas standarteve edhe në drejtim të luftës kundër korrupsionit, krimit, integritetit të sistemit që ëhstë problem në këto dy dekada.

Është teorik, marrim një ligj tjetër që është aprovuar, e hodhi opozita, zuri vend ashtu. Amabasadori lëvizi me atë shpejtësi si tani për reformën në drejtësi. Pyetja ime është e thjeshtë, do të dekriminalizohet jeta politike dhe institucionale e vendit, institucionet më të rëndësishme? Si mund të ndodhë kjo? Nuk po themi se është e inkriminuar një koperativë, por ëhstë inkriminuar parlamenti, kush e bëri, kush mban përgjegjësi?

Edhe para se të bëhej ligji, vetë realizimi,qoftë edhe presioni ndërkombëtar edhe presioni  në të cilën u vu e gjithë politika për shkak të opinionit publik dhe ngjarjeve të papëlqyeshme. Mjaft dorëheqje kanë ndodhur nga Kuvendi edhe ky ligj është miratuar, hyn plotësisht në fuqi në fillim të muajit tjetër. Në këtë drejtim ka pasur progres. Po ka pasur dekriminalizim dhe do ti japë efektet pozitive në të ardhmen, nuk themi dot që nuk është pozitive.

Kryetarët morën dhe bënë çfarë deshën dhe futën në parlament njerëz me rekorde kriminiale, a ka përgjegjës?

Patjetër që ka, unë jam dakord që ka përgjegjës, e fus edhe veten time si pjesë e kësaj përgjegjësie. Prandaj është reflektuar, është bërë ligji. Nuk dua të përmend raste të vendeve të tjera.

Po trafikantin që erdhi, kongresmeni?

Ai u dënua, ne e kemi pas këtë problem, e kemi marrë këtë përgjegjësi.

E njoh personalisht.

Nuk është kjo më e rëndësishme, ka ndodhur edhe në vende të tjera.

Është gjithë parlamenti i inkriminuar me kriminelë.

Bërja e ligjit, zabtimi i ligjit do ta pastrojë Kuvendin aktual dhe në të ardhmen.

Rakipi: Kush do ta pastrojë?

Meta: Qytetari.

Rakipi: Ambasadori i bëri thirrje popullit shqiptar mos votoni të inkriminuarit dhe mazhoranca shkoi dhe mbështeti të inkriminuarit.Sot ke kryetarë Bashkie të inkriminuar.

Meta: Nëse ka të inkriminuar, pushteti vendos ti largojë nga zyrat dhe në të ardhmen nuk do të kandidojnë më njerëz të tillë.

Rakipi: Përgjegjësia nuk është vetëm politike?

Meta: Duhet të bëjmë një ligj për ata që kanë përgjegjësi normale, gjykatësi më i mirë është opinioni. Ky është sistem që do të konsolidohet,me ligjin që është bërë dhe nuk do të bëhet më. Deri tani nuk ka qenë ligji.

Rakipi: Këta që i kanë sjellë nuk janë përgjegjës?

Meta: Politika ka përgjegjësinë e saj dhe ka ndërtuar një ligj që do të bëjë të pamundur penetrimin e tyre në parlament apo administratë. Politika reflektoi, bëri këto hapa duke treguar një përgjegjshmëri dhe pse me vonesë.

Rakipi: Nuk e di sesa shikuesi e kupton këtë mënyrë sjellje?

Meta: Me ligjet që kemi pasur deri tani nuk ka qenë e evitueshme që një person që ka pasur një problem, por që merrte deshminë e penalitetit, tani kjo gjë nuk mjafton.Unë nuk bëj investigime, ne bëmë një ligj  që se ka asnjë vend në Europë për ta evituar, vetë qytetarët do ta shohin se ka ndikim pozitiv.

Rakipi:Jam skeptik për faktin e reformës, reforma që ndërmarrim. Sepse ka 25 vjet, ju jeni politikani me më shumë pervojë, këtu nuk ka fajtorë individë, është vetëm ligji. Ne vrapojme të mbarojme një proçes, bëjmë proçesin zgjedhor, vrapojmë për të ndryshuar ligjin. Shqipëria  e goditur nga komuniteti ndërkombëtar, nga vëzhguesit.

Meta: Ka individë fajtorë, nëse do të përpiqemi që të zerojmë gjithçka. Bëjmë çudi si jemi anëtarë të NATO-s, vend kandidat për në BE. Une mendoj se jemi në një moment ku absolutisht ka një reflektim të thelle dhe kërkese e thellë e shoqërisë padyshim, që është partnerëve ndërkombëtarë dhe BE që ka rritur kërkesën ndaj vendeve që aspirojne për hapje negociatash dhe anëtarësim në BE dhe gjithëpërfshirja e tyre duhet kuptuar në këtë drejtim.Dhe në kushtet kur ka skepticizëm të pranueshëm ndaj klasës politike në vend apo edhe atyre që përfaqësojnë sot sistemin e drejtësisë  për ti ndryshuar gjërat me themel në të ardhmen. Është dhe përgjegjësia juaj për të kontribuar në funksionimin e këtyre intitucioneve të reja që nuk duhet të dështojmë në forcimin e ligjit kundër korrupsionit, krimit, por edhe shërbimit ndaj qytetarëve. Nuk e mendoj se duhet kufizuar. Nëse sot një gjyq zhvillohet për 7 vjet në saj të kësaj reforme duhet të shkurtohet koha dhe qytetarët të marrin  atë drejtësi që meritojnë. Gjithë ky alarm që  po shtyhet, s’po bëhet, më duket e kotë kjo reformë, po ecën me ritmin e planifikuar në axhendën e përbashkët të Kuvendit të  Shqipërisë dhe partnerëve ndërkombëtar. Pritet opinioni përfundimtar i Venecias pas kësaj, në një kohë të shpejtë, ne do të japim një zgjidhje përfundimtare që do të hape rrugën ndaj ligjeve që do të miratohet, që do të japin fryte të jashtëzakonshme, nuk mendoj se në një kohe të sigurt do të ndryshojë çdo gjë, por ndryshimi do të jetë i padiskutueshëm, i qëndrueshëm dhe aboslutisht jam optimist, por gjithmonë me këmbë në tokë.

Rakipi:Kështu duam të gjithë.

Meta: është një problem përqëndrimi i të gjitha baterive në reformën në drejtësi në marrëdhënie me publikun kur flasimpër reformën në drejtësi, për korrupsionin, krimin duket sikur eklipsohen  tema të tjera me ekonominë e kështu me radhë. Është e rëndësishme  të ruajmë një balancë mes këtyre temave.Reforma që pritet është ajo e drejtësisë. Pse nuk u bë më përpara? Sepse ishte  para saj një reformë po kaq e madhe, reforma territoriale për të ndryshuar sistemin tonë administrativ, ndryshim pas 25 vjet kur u shkrinë koperativat si sistem kishte mbetur dhe nuk është reformë e vogël që u kërkua më shumë se 1 vit kohë, pastaj do të fillonte reforma në drejtësi dhe do të ecë me kohën e duhur, çdo gjë ka ecur në kohën e duhur, këto ka qenë afatet, në pranverë do të miratohen ndryshimet kushtetuese. Ndërkohë që ka një angazhim të BE që e theksuan dhe dy eurodeputetët e Partive Popullore Kukan dhe Fleckenstein për të amortizuar mosbesimin mes palëve dhe për të garantuar transparencën e proçesit  do të ketë një monitorim nga BE.

Rakipi: Pyetja ime konsistonte diku tjetër, në 25 vjet në Shqipëri nuk kanë munguar reformat, por njerëz të dënuar kemi vetëm një rast të Nanos në nivelin e lartë dhe më pas gjykata i dha pafajësinë.

Meta: Ju më thatë një emër, Fatos Nanon dhe unë nuk kam ndërmend të merrem me emra dhe statistika. Nuk është kjo çështja kryesore.Çdo konceptim për burgosje të politikanëve është dështim, sepse e politizon këtë proçes dhe tregon do të thoja një vizion apo mungesë vizioni të reformës. Duhet parë si do të japë impakt në shoqëri, qytetarë që kanë probleme çdo ditë me drejtësinë, gjykatat, prokurorinë. Se burgosjet politike siç ishte rasti i Fatos Nanos që u akuzua për korrupsion, por ishte edhe vala e komunizmit dhe synonin shpërbërjen e PS mbas 1 viti burgosje të Fatos Nanos. Regjimi i Berishës ka qenë çeliktë, i ndryshëm nga ai i dyti, si u përmbysën raportet elektorale. Referendumi i propozuar nga Berisha u rrëzua me 60 përqind, kjo është një konceptim si shoë, për më shumë për opinionin publik mund ta kënaqin për një jave konceptimi i reformës si ndërtimi i një funksioni transparent të drejtësisë. Duke ardhur te pyetja juaj, ku është konceptimi i LSI për të ardhmen konceptimi i kësaj reforme si një rithemelim i  institucioneve të drejtësisë, garantimin e një sistemi të thjeshtë llogaridhënës që nuk bazohet të integritetit të tyre por te funksionimi i sistemit një prokuror gjykatës apo kushdoqoftë nën efektet e një ndikimi politik nuk merr një vendim të drejtë, ai del jashtë sistemi. Mos të harrojmë, jemi një vend i vogël, duke qenë i tillë jemi të lidhur me njëri-tjetrin. Politikanët, prokurorët, gjyqtarët, kanë familje, lidhje, këto lidhje personale janë shumë të forta, nuk duhet të harrojmë se zbatimi i ligjit është edhe çështje kulture, jo vetëm ndëshkueshmërie.

Rakipi: Vëzhgimi juaj është i drejtë, reforma është e domomsodshme dhe duhet të jetë në një plan të gjerë.

Meta: Mos të harrojmë se kjo reformë përfshin proçesin e vet, një verifikim, skanim i gjithë gjyqtarëve, prokurorëve për të verifikuar integritetin, ça kanë bërë dhe ça mund të bëjnë apo për të dalë jashtë sistemit është një masë ekstreme. Do të nisë nga vetë brenda këtij sistemi dhe do të jetë paralajmërim i qartë për ata që duhet të jenë në sistem që do të ruajnë integritetin e tyre edhe ata që do i bashkohen. Do të jetë një proçes i monitoruar edhe nga ndërkombëtarët, janë masa të forta që nuk kanë ndodhur asnjëherë deri tani me vetë ndëshkueshmërinë brenda sistemit.

Rakipi: Duket që kjo reformë nuk ka nisur me këtë objektiv që ju thoni, perceptimi një pjese të madhe njerëzish edhe ndërkombëtarë edhe politikanë për të vazhudar të jetojnë sa më gjatë për të rritur kredencialet e veta përballë ndërkombëtarëve, reforma është bërë për të burgosur politikanë.

Meta: Kjo gjë mund të ndodhë dhe duhet të ndodhë, dëshirat brenda politikës janë tjetër gjë e rëndësishme, është integriteti i realizimit të reformës dhe sistemit të ri të drejtësisë që do të rithemelohet pas kësaj reforme nëse ruajmë integritetin dhe garantojmë integritetin. Në kjo do të ndodhë, nëse garantojmë integritetin e proçesit të reformës dhe sistemit që do të krijohet pastaj nuk ka asnjë shqetësim do të funksionojë ndaj kujdo politikani, biznesmeni, gazetari.

Rakipi: Si do të garantosh, kur Ambasadori thotë që Edi Rama e do këtë reformë dhe Meta me Berishën nuk e duan?

Meta: Nuk dua të merrem me komentet e gazetarëvë,  për LSI gazetarët edhe disa nga ata kolegët tuaj që i dini mirë kanë thënë që ishte kundër Byrosë së Hetimit që  ne e votuam dhe më pas u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese. Ne jemi për konsensus si standard.

Rakipi: Aludimet janë deri aty, sa njerëz por dhe partnerë thonë se Ilir Meta është politikani si shënjestër.

Meta: Meta është mësuar me drejtësi pa integritet, nuk kam asnjë shqetësim nga askush, prokurorët e mi. Prokurorë, gjyqtarë janë qyterarë të mi, kam parë si këto intriga, kanë dështuar, shqetësohu për integritetin e kësaj reforme, për ju si qytetarë.

Rakipi: Ne tu themi qartësisht se qëndrimet tuaja janë pro.

Meta: Kur keni dëgjuar ju të kundërtën.

Rakipi: Thonë që qëndrimet e ilir Metës janë kundër saj.

Meta: Ilir Meta ka qenë gjithmonë pro saj, reforma administrative territoriale, pak u mudua Ilir Meta. Unë kam luftuar për reformën territoriale, jam kujdesur nga fillimi në fund, deri te letra e Bashës dhe këtë punë po e bëj sërish. Çdo gjë që do të vij sipas Venecias, 20 votat e LSI kanë qenë dhe do të jenëe për refrmën, a do të mjaftojmë këto vota, pse venecia se e kemi pranuar të gjithë se ne do ti repskeotjmë standerdet, institucioni më i lartë më i kualfikuar është Venecia, por e bëjmë këtë reformë që të hyjmë në BE, kush do e çertifikojë këtë reformë për të ardhmen, përsëri Venecia dhe Euralius.

Rakipi: Sigurisht që Shqipëria ka specifikat e veta, këto reforma 25 vjet jo vetëm për shkak të vullneteve por edhe për të implementuar. Jeni dakord që ndërombëtarët të jenë kaq prezent deri në ndërhyrje flagrante, ndoshta bëjnë dhe gabime, e implementojnë si duan ata dhe Rama të jetë me të gjitha pushtetet, se tani jeni në muaj mjalti me Ramën.

Meta: Se mendoj fare, jo se mendoj, ju përpara keni një poitikan që është i vjetër në politikë sa jeni ju në media, mua më ka kalitur doktori që i ri fare, që me ngjarjet e Poliçanit, nuk i mendoj fare këto gjëra. Ajo që unë mendoj dhe që të gjithë duhet ta mendojmë është që të gjithë të  jenë të bindur që kjo reformë nuk do të jetë një show.

Rakipi:Është thembra e Akilit?

Meta: Patjetër, do të zgjidhë shumë çështje hetimi, gjykimi, probleme jetike mbi korrupsionin, krimin, funksionimin e institucioneve dhe kështu me radhë.

Rakipi: Shumë kush nuk tregon si do të bëhet, janë shumë pak ata që e dinë si do të bëhët, si do të sigurohet drejtësi.

Meta:Për këtë kam qenë që të ketë një debat më të gjerë, kemi kohë dy muaj përpara sepse shumë çështje janë të qarta. Diferenca, dallimi, fjala vjen për gjykimin do të kemi një gjykatë të lartë administrative, nga ana tjetër apo do të kemi një sistem me gjykatë supreme që do të ketë karakter suprem në mënyrë që për një plagosje 10 gjykata të mos japin vendime të ndryshme.Rastet të jenë të unifikuara dhe të qartë, fitohet në transparencë, në shpejtësi të gjykimit, problemi i hetimit, sa të mundet ping-pongu, të ndalohet se gjykata thotë kështu, politika ashtu edhe kështu me radhë. Thelbi është si do të konsolidohet shtylla e hetimit, duhet të ketë diskutim të gjerë, por duhet ta bëjmë.Ka qenë proçes që janë angazhuar ekspertët.

Rakipi: Në këtë rast duhet të marrin pjesë të gjithë.

Meta: Kjo nuk është reformë që mbaron në 2 muaj do të ketë vijimësinë e saj. Do të ketë. Jam i bindur për këtë gjë.

Rakipi: E vërteta ishte me ju, kryetarët morën në dorë gjithçka, për tu bërë perandor të partive në 2008, pse ju nuk jeni tani një njeri që merrni iniciativën për të korrigjuar këtë gabim fatal, ju zotëroni çelësin e kësaj mazhorance.

Meta: Ndryshimet kushtetuese nuk janë çështje, mazhorance edhe kur çdo lloj ndryshimi numerikisht është e pamundur. Jemi në një proçes, por ndërkohë kemi edhe Komisionin parlamentar për reformën zgjedhore kemi mendimet tona, opinionet tona, jemi stoik në çështjen e listave të hapura, ka opinione pozitive nuk i imponojmë dot.

Rakipi: Edhe ju ju erdhi për shtat kjo?

Meta: Jemi për një sistem transparent,

Rakipi: Të vijmë te reforma, te një pikë delikate çfarë sistemi preferoni ju?

Meta: Sistemi aktual me korrektim kombëtar, të mos humbasin votat. Do të ishte më i drejti dhe më përfaqësuesi. Janë shumë parti që mund të humbasin votat, edhe të ndryshosh çdo 8 vjet nuk shkon.

Rakipi: PS dhe PD i miklon ideja për të ndërtuar rregulla të tilla që do ti ofrojë tortën e pushtetit për të pasur çdo gjë.

Meta: 2008 qëndrim heroik i Ora News, stacioni më heroik, ishte i vetmi stacion që jepte grevën e LSI dhe deputetëve.

Rakipi: Zoti. Meta, dëshira dhe pasioni i PS dhe PD shpesh është që LSI është një barrë shumë e madhe për ta që e reflektojnë herë pas here, është dyshuar edhe për takime të fshehta të lidershipit të zotit. Rama dhe Basha jashtë Shqipërisë, ku ka zë nuk është pa gjë, dëshira për të qenë vetëm dhe pastaj bën gjithçka.

Meta: Ideja ime është që në çdo rast ata që vendosin janë qytetarët shqiptarë, askush nuk e pengon për të qeverisur e vetme.

Rakipi: Ju sapo e thatë se sistemi proporcional i korrektuar, shumë parti të vogla kanë ikur.

Meta: Nuk mendoj se kjo e ndihmon parlamentarizmin, sikundër edhe lista të mbyllura. Do durojmë edhe pak për dekriminalizimin është e rëndësishme të shohim reformën zgjedhore për të respektuar vullnetin e qytetarëve.

Rakipi: Idenë e primit, rasti grek?

Meta: Kjo është eksperiencë e Greqisë, kjo nuk e ndihmoi Greqinë për të venitur krizën, ishte rezultat i mosbërjes së reformave dhe mospasje transperence që solli atë kolaps. Si është më e rrezikuar transparenca kur kemi 1 parti apo kur kemi 2, 3, 4 forca politike. Pra insistoj që primi nuk është ide e re, ne kemi pasur dushkun. Ky është primi ynë. Në variantin tonë, varianti i 2001 është dushku.

Rakipi: A do të jetë Meta President i Republikës së Shqipërisë në 2017?

Meta: Së pari kemi një President kam shumë konsideratë, kjo ide ekziston për këdo që ka moshën mbi 40 vjeç për Ilir Metën. Nuk është e rëndësishme ça është sot, ça do jetë në 2017. më e rëndësishme është që të shërbejë që vendi ynë që qytetarët tanë të realizojnë pritshmërinë ndaj klasës politike.

Rakipi: Je nga komunikuesit më të vështirë, le ta bëjmë pyetjen në mënyrë tjetër, a dëshironi të jeni President i Republikës së Shqipërisë.

Meta: Çdo politikan aktiv nuk është se nuk e mendon, se nuk do ta pranonte këtë pozicion në një moment të caktuar, në rrethana të caktuara. Asnjë lloj pozicioni nuk është qëllim në vetvete, është produkt i natyrshëm i një instance të caktuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.18918180465698
array(1) { ["section"]=> string(75) "meta-per-byrone-e-hetimit-absurde-teza-se-lsi-nuk-e-do-krijimin-e-saj-32344" }