Meta për mediat greke: Vija e kuqe për marrëveshjen është Kushtetuta

Publikuar tek: barometri, më 07:29 19-03-2018 Meta për mediat greke: Vija e kuqe për marrëveshjen është Kushtetuta

Foto ilustruese, Presidenti i Republikës Ilir Meta

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka dhënë një intervistë ekskluzive për median greke “To Vima”, në lidhje me çështjet dypalëshe mes Greqisë dhe Shqipërisë.

Në lidhje me marrëveshjen e detit, Meta është shprehur se vija e kuqe për marrëveshjen është Kushtetuta. Sakaq, ka shtuar se kjo marrëveshje duhet të jetë korrekte nga ana ligjore.

“Së pari, në çdo rast e kam theksuar faktin se marrëdhëniet e Shqipërisë me Greqinë janë me rëndësi të madhe dhe strategjike. Gjithmonë kam dashur të shoh një dialog të hapur bazuar në vullnetin reciprok pozitiv për të diskutuar të gjitha çështjet me interes.

Kjo axhendë nuk vjen nga një planet tjetër, as nuk na imponohet, por përfshin çështje, disa të trashëguara nga e kaluara dhe të tjerët nga e tashmja, të cilat janë të një interesi të përbashkët dhe shqetësojnë popujt tanë. Unë e mirëpres faktin që ka një qëllim të mirë për t’u ulur dhe për të diskutuar të gjitha këto çështje, me shpresë se ato janë adresuar në mënyrën më efikase.

Së dyti, të dyja, Shqipëria dhe Greqia janë reciprokisht të interesuara që të kenë një marrëveshje me të cilën ata mund të kufizojnë zonat e tyre detare përkatëse.

Është me rëndësi vitale që të dyja palët të hyjnë në këtë proces negociatash me një mision të qartë: të arrijnë një marrëveshje që është ligjërisht e patëmetë, praktikisht e zbatueshme dhe përfundimisht e parevokueshme.

Në këtë kontekst, të dy vendet janë gjithashtu të vetëdijshme se ndërsa ne jemi po aq palë në Konventën e Ligjit të Deteve, ne gjithashtu duhet t’i përmbahen dispozitave ligjore vendase që kushtëzojnë negociatat e ardhshme për një marrëveshje të re”, - us hpreh Meta për median greke “To Vima”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026777029037476
array(1) { ["section"]=> string(74) "meta-per-mediat-greke-vija-e-kuqe-per-marreveshjen-eshte-kushtetuta-113729" }